Εντυπωσιακή ήταν η επανέναρξη του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β΄ Κατηγορίας Γυναικών.

Στο πλαίσιο του Α’ Ομίλου έγινε το βράδυ της Τετάρτης 16 Δεκεμβρίου 2020 ένα σπουδαίο παιχνίδι στο Κλειστό του Γυμνασίου Αγ. Χρυσοστόμου με την Ομόνοια να κερδίζει τον Δικέφαλο Γερίου με 3-2 σετ.

Πέραν του ντέρμπι για τον Α’ Όμιλο, η Αναγέννηση Δερ. κέρδισε στο Γυμνάσιο Λατσιών με 0-3 σετ και πέτυχε την πρώτη της νίκη. Ο αγώνας Μαραθώνα Κ.Β. – Ροτσίδη αναβλήθηκε.

Στον Β’ Όμιλο, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τον Αχιλλέα με 3-0 σετ και ο Άρης Πολεμίου επιβλήθηκε του ΑΠΟΚ με 0-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου.

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

Ντέρμπι με τα όλα του

Σε ένα εξαιρετικό ντέρμπι η Ομόνοια κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγ. Χρυσοστόμου τον Δικέφαλο Γερίου με 3-2 σετ. Οι «πράσινες» κέρδισαν μετά από ένα αγώνα με πολλές ανατροπές. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Παύλου Παύλου επικράτησε 25-17 για να προηγηθεί με 1-0.

Οι παίκτριες του Γιώργου Γεωργίου αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 1-1 κερδίζοντας με το ίδιο σκορ 17-25. Στο τρίτο σετ η Ομόνοια ήταν πολύ ανώτερη κερδίζοντας 25-09 και προηγήθηκε 2-1.

Στο σημείο αυτό ο κόουτς του Δικεφάλου προέβη σε πολλές αλλαγές αφού το σκορ ξέφυγε. Το τέταρτο σετ ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα της Ομόνοιας να κερδίζει 16-10 και τον Δικέφαλο να το γυρίζει κερδίζοντας 21-25 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Το πέμπτο σετ είχε σασπένς, αφού ο Δικέφαλος προηγείτο 05-08 και 10-13, αλλά την Ομόνοια να ανατρέπει την κατάσταση κερδίζοντας με 3-2 σετ.

Ομόνοια (Π. Παύλου): Μακλάσκι, Αλεξάνδρου Ι. Kλατσιά, Markovic, Μαριόλα, Popolitova – Λιμπερο: Kωνσταντίνου – Αλλαγές: Φώτσιου Μ., Φώτσιου Αλ., Mασάκο.

Δικέφαλος (Γ. Γεωργίου): Οικονομίδου, Mπουζέα, Σολωμή, Βατυλιώτη, Παπαγιάννη, Βάνη – Λίμπερο 1: Τσαγγαρά, Λίμπερο 2: Χαραλάμπους – Αλλαγές: Ανδρέου, Παντελίδου, Ιωάννου,Συμιανού.

Πρώτη νίκη

Την πρώτη της νίκη στον Ά Όμιλο πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας αφού επιβλήθηκε στο Γυμνάσιο Λατσιών του Εθνικού με 0-3 σετ. Οι «πράσινες» κέρδισαν με 18-25, 16-25, 12-25.

Ντέρμπι κορυφής

Το ερχόμενο Σάββατο, ο Όμιλος παίρνει «φωτιά» αφού στη 13:00 το μεσημέρι θα γίνει το ντέρμπι κορυφής Ανορθώσεως Πετ. – Ομόνοια. Την ίδια ώρα και μέρα στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς θα διεξαχθεί ο αγώνας Ροτσίδη Μ. – Εθνικού Λατσιών.

Παράλληλα, την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου δυο μέρες πριν από τα Χριστούγεννα θα γίνει η 5η αγωνιστική με τα παιχνίδια Αναγέννηση – Μαραθώνας Κ.Β. στις 20:00 στο Κλειστό Δερύνειας και Δικέφαλος Γερ. – Εθνικός Λ. στις 20:00 στο Γυμνάσιο Γερίου.

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Νίκη και πρώτη θέση

Ο Άρης Πολεμίου πέτυχε την πιο σημαντική νίκη της 4ης αγωνιστικής αφού την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου, επικράτησε του ΑΠΟΚ με 0-3 σετ και ανέβηκε στην πρώτη θέση με 09 βαθμούς όσους και η Νέα Σαλαμίνα.

Οι «πράσινες» επικράτησαν σχετικά εύκολα, αφού η ομάδα του Αθλητικού Πανεπιστημιακού Αθλητικού Ομίλου ήταν ανταγωνιστική στο τρίτο σετ που το διεκδίκησε.

Ό Άρης επικράτησε με 11-25, 07-25 και 20-25.

«Πρεμιέρα» με το δεξί

Με το δεξί έκανε «πρεμιέρα» στο ανακαινισμένο γήπεδό της στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 3-0 του μαχητικού Αχιλλέα Κ.

Οι «ερυθρόλευκες» ισοβαθμούν με 09 βαθμούς με τον Άρη Πολεμίου στην 1η θέση. Ο Αχιλλέας Κ. που δεν προσαρμόστηκε στις συνθήκες του νέου γηπέδου είναι 5ος με δυο πόντους.

Ο Όμιλος συνεχίζεται το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου στις 12:30 με τον αγώνα Αχιλλέα Κ. – Α.Ο. Διόνυσου στο Γυμνάσιο Παλουριώτισσας.

Ακόμα την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2020 θα διεξαχθεί η 5η αγωνιστική με τα παιχνίδια Πανιδαλιακός – Ν. Σαλαμίνα στις 19:30 στο Λύκειο Ιδαλίου.

Το παφιακό ντέρμπι Άρης Πολεμίου – Α.Ο. Διόνυσος θα διεξαχθεί στις 20:00 στο Γυμνάσιο Πολεμίου και ο αγώνας Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου – ΑΠΟΚ θα γίνει στις 20:00 στο Γυμνάσιο Αγ. Αθανασίου.

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Β΄ Κατηγορία Γυναικών Α΄-Β΄ Όμιλος: Σπουδαίο ντέρμπι με νίκη Ομόνοιας – Νίκη και πρώτη θέση για Άρη Πολεμίου (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ) appeared first on Thema Sports.

Ναυαγεί το λιμάνι Λάρνακας: Δεν κατέθεσε την εγγυητική η Kition - Συνεδριάζει σήμερα η επιτροπή μεταφορών

Πρωτοτυπία ΔΗΠΑ για την κατάθεση των υποψηφιοτήτων  για τις ευρωεκλογές

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Έρχονται χώροι στάθμευσης για οικογένειες - Σε ποια μέρη θα υλοποιηθεί

Λίβανος: Η Χεζμπολάχ λέει πως εξαπέλυσε επίθεση με δεκάδες ρουκέτες εναντίον του Ισραήλ

Τεράστιο ενδιαφέρον για την ακτοπλοϊκή σύνδεση: Οι κρατήσεις, το πρόγραμμα και οι τιμές - Αναμένεται να επεκταθεί;

Σηκώνει άγκυρα στις 29 Μαΐου το επιβατικό οχηματαγωγό Daleela για το πρώτο δρομολόγιο της θαλάσσιας επιβατικής σύνδεσης με τον Πειραιά για τη νέα σεζόν και όπως όλα δείχνουν το ενδιαφέρον φέτος είναι αρκετά αυξημένο.