Στο ΚΑΣΤΡΟ της δεν χάνει η «Κυρία»

Την 9η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, 5η συνεχόμενη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» πήρε η Ανόρθωση.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας, κέρδισε εντός έδρας την Πάφο FC με 1-0, χάρη στο γκολ του Μαργκάσα στο 65ο λεπτό.  Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Κυπροποιημένο παίκτη των «κυανολεύκων» της Αμμοχώστου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος FC ήταν πιο επικίνδυνη, έχοντας καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με την Ανόρθωση να κάνει αρκετά λάθη, κυρίως στην άμυνα, κάτι που είχε εξοργίσει και τον προπονητή, Τιμούρ Κετσπάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση, πιο σοβαρή και πειθαρχημένη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 51ο λεπτό ο ρεφ, Γιώργος Νικολάου, σε μία επαφή Κβιλιτάια – Αραγιούρι, σφύριξε πέναλτι για Ανόρθωση, αλλά μετά από συνεννόηση με VAR άλλαξε απόφαση και υπέδειξε τον παίκτη της ομάδας της Αμμοχώστου σε θέση οφ σάιντ.

Η Ανόρθωση, εντούτοις, κατάφερε με τον Μαργκάσα στο 65ο λεπτό να ανοίξει το σκορ.

Ακολούθως, έγιναν αλλαγές από τους δύο προπονητές, με την Ανόρθωση να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα… «σκότωνε» το παιχνίδι, ενώ η Πάφος FC μετά από αρκετά λεπτά προσπάθησε κυρίως με τον Τόρες να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου βρήκε την Ανόρθωση να κερδίζει με 1-0, να παίρνει το 9ο της φετινό τρίποντο και να πατάει προσωρινά κορυφή με 30 βαθμούς, αναμένοντας τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Η Πάφος FC παραμένει στην 7η θέση με 20 βαθμούς, μιας και δέχθηκε την 5η της φετινή ήττα.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος, Κορέια, Μαργκάσα (86′ Πηλέας), Νταουσβίλι, Μίχα (70′ Χουσμπάουερ), Καλτσάς (75′ Αμπαρτζουμιάν), Χριστοφή (86′ Κορρέα), Κβιλιτάια.

ΠΑΦΟΣ (Ντ.Μιχαιλένκο): Ρούτκο, Σαιθ, Κβίτα, Μπεριγκό, Κουζίκ (74′ Τόρες), Ναβαρόνε, Αουρέλιο, Αραγιούρι (75′ Βαρέλα), Βαλακάρι, Πάντσεον, Αγκούλο (90’+2′ Ράκελς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ

Κορέια, Μαργκάσα, Χριστοφή, Πηλέας – Κβίτα

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+5΄ Τέλος αγώνα

90+3΄ Κίτρινη κάρτα στον Πηλέα.

90+1΄ Αλλαγή για Πάφο FC. Μέσα Ράκελς έξω Ανγκούλο.

90+1΄ Σουτ Αουρέλιο άουτ η μπάλα.

90΄ Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

86΄ Δύο αλλαγές για Ανόρθωση. Μέσα Πηλέας και Κορέα έξω Μαργκάσα και Χριστοφή

85΄ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή.

84΄ Πλασέ Τόρες πέφτει και μαζεύει ο Λόρια.

83΄ Ο Τόρες απο πλάγια σουτάρει άουτ.

82΄ Σε καλή θέση ο Τόρες σούταρε ψηλά άουτ.

75΄ Αναγκαστική αλλαγή για Πάφο FC. Μέσα Βαρέλα έξω Αραγιούρι

75΄ Αλλαγή για Ανόρθωση. Μέσα Αμπαρτζουμιάν έξω Καλτσάς

73΄ Αλλαγή για Πάφο FC. Μέσα Τόρες έξω Κούζικ

72΄ Κίτρινη κάρτα στον Μαργκάσα

ΒΙΝΤΕΟ: Δημιουργός Κβιλιτάϊα και σούπερ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ο Μαργκάσα – Το 1-0 της Ανόρθωσης

70΄ Αλλαγή για Ανόρθωση. Μέσα Χουσμπάουερ έξω Ντορ Μίχα.

Δείτε το γκολ:

65΄ ΓΚΟΛ: Ο Μαργκάσα με σουτ ανοίγει το σκορ.

56΄ Σουτ Βαλακάρι μαζεύει ο Λόρια.

Σφύριξε πέναλτι ο Γιώργος Νικολάου όμως το VAR έδειξε… οφσάιντ

55΄ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέια.

51΄ Ο ρεφ Νικολάου σφυρίζει πέναλτι σε επαφή Κβιλιτάια – Αραγιούρι για την Ανόρθωση, αλλά μετά από συνεννόηση με το VAR, αλλάζει την απόφαση του και υποδεικνύει οφ σάιντ.

50΄ Σουτ Νταουσβίλι κοντράρει η μπάλα και άουτ.

49΄ Σουτ Χριστοφή στον Αουρέλιο η μπάλα και κόρνερ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

Σίγουρα ΔΕΝ άρεσε στον Τιμούρ και το… έδειξε με έντονο τρόπο

45+1΄ Τέλος ημιχρόνου

45΄ Ένα λεπτό καθυστερήσεις

45΄ Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα

43΄ Άστοχο σουτ Βαλακάρι.

41΄ Κεφαλιά Κβιλιτάια απεκρούει σε κόρνερ ο Ρούτκο.

32΄ Σουτ Μπεριγκό αποκρούει σε κόρνερ ο Λόρια

29΄ Μακρινό σουτ Καλτσά πέφτει και μπλοκάρει ο Ρούτκο.

22΄ Σουτ Καλτσά μαζεύει ο Ρούτκο

7΄ Σουτ Ανγκούλο αποκρούει σε κόρνερ ο Λόρια.

5΄ Μακρινό σουτ Νταουσβίλι η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

3΄ Σουτ Μπεριγκό αποκρούει ο Λόρια.

1΄ Έναρξη αγώνα

Ενάντια στη διακοπή η Ανόρθωση – Η θέση της για τις 14 ομάδες

Άσπρα λουλούδια εις μνήμη του Κούλλη Χαπέρη – Συγκινητική κίνηση για τον πιστό στρατιώτη της Ανόρθωσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Η αρχική ενδεκάδα Μιχαϊλένκο κόντρα στην Ανόρθωση (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ της τελευταίας στιγμής και εκτός αποστολής του σημερινού αγώνα – Επίσημη ενημέρωση

Η αρχική ενδεκάδα του Κετσπάγια κόντρα στην Πάφο FC (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Καλωσορίζει VAR στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Live Αγώνα

Ανοίγει η αυλαία της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας με την αναμέτρηση που ξεκινάει η ώρα 16:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όπου η Ανόρθωση φιλοξενεί την Πάφο FC.

Η Ανόρθωση είναι στην 3η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Πάφος FC στην 7η με 20 βαθμούς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ανόρθωση: Λόρια, Κ.Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος, Κορρέια, Μαργκάσα, Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή, Κβιλιτάια.

Πάφος FC: Ρούτκο, Σαιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Κιουζίκ, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Νεοκλέους Νικόλας

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης