«Βασίλισσα» των ντέρμπι η Ομόνοια – «ΠΑΤΗΣΕ» και την Κυρία στο ΓΣΠ!

Τρομερή η Ομόνοια που έκανε πάρτι στο ντέρμπι απέναντι στην Ανόρθωση και επικράτησε με 3-0 στο ΓΣΠ για την 16η αγωνιστική παίρνοντας τέταρτο σερί τρίποντο. Εξαιρετικό παιχνίδι από την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ που παραμένει αήττητη σε ντέρμπι. Σε μεγάλη βραδιά Ασάντε που πέτυχε δύο γκολ και Λέζιακς που ήταν η μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Κυρίας. Ανέβηκε στην 3η θέση το τριφύλλι και στο -1 από τη δεύτερη Ανόρθωση που ήταν αγνώριστη, πραγματοποιώντας μια άσχημη εμφάνιση χωρίς να μπορέσει να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρασίνων. Αποχώρησε τραυματίας ο Παπουλής.

Με το… καλησπέρα της αναμέτρησης, μόλις στο 5ο λεπτό, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα, μετά από μία αδράνεια στην άμυνα της Κυρίας. Συγκεκριμένα, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα και ο Ασάντε που ήταν αφύλαχτος, από το ύψος της μικρής περιοχής με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το 2-0 της Ομόνοιας, ήρθε με τον ίδιο τρόπο, όμως, με διαφορετικό σκόρερ. Στο 27’ ο Λέζιακς έκανε ξανά το συρτό γύρισμα, και ο Παπουλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια, αφού πρώτα, κάπου κόντραρε.

Κάπως έτσι, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι, και το ημίχρονο να κλείνει στο υπέρ τους 2-0, οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ μπήκε… με το πόδι στο γκάζι, και στο 48’ έκανε το 3-0. Ο Λόρια έδιωξε τη συρτή σέντρα του Λέζιακς, η μπάλα έφτασε στον Ασάντε, και με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Παρά τις προσπάθειες τόσο των γηπεδούχων όσο και των φιλοξενούμενων για να βρουν γκολ, κάτι τέτοιο δεν έγινε και το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Με αυτή τη νίκη, η Ομόνοια ανέβηκε στην τρίτη θέση με 29 βαθμούς και μείωσε στο -1 από τη δεύτερη Ανόρθωση που έχει 30. Ταυτόχρονα, οι πράσινοι παραμένουν αήττητοι σε ντέρμπι και πήραν τέταρτο σερί τρίποντο.

Ομόνοια (Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής (40′ Λοΐζου), Τζιωνής, Τιάγκο (85′ Κακουλλής), Ασάντε (65′ Μποτεάκ)

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Παναγιώτου, Κίκο, Μαυρίας, Γκόμες, Σενέ

Ανόρθωση (Kετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα (46′ Χουσμπάουερ), Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή (46′ Ελουντού), Κβιλιτάια (82′ Μανιάς)

Θυμηθείτε τo LIVE:

89′ O Kαλτσάς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λέζιακς, έκανε το πλασέ, όμως, ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ.

86′ Πλασέ του Κακουλλή από κοντινή θέση, ο Λόρια διώχνει με τα πόδια και μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

85′ Κακουλλής μέσα, εκτός ο Τιάγκο.

82′ Μανίας στη θέση του Κβιλιτάια.

68′ Κίτρινη στον Αρτυματά.

65′ Μποτεάκ αντί Ασάντε.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Καλτσά, κεφαλιά του Ελουντού μόλις έξω.

60′ Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.

48′ ΓΚΟΛ 3-0. Σέντρα του Λέζιακς, ο Λόρια έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Ασάντε που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

46′ Xoυσμπάουερ και Ελουντού αντί Μαργκάσα και Χριστοφή.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+1′ Κίτρινη στον Ασάντε.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι.

40′ Λοΐζου μέσα, Παπουλής έξω.

27′ ΓΚΟΛ 2-0. Νέο γύρισμα του Λέζιακς, ο Παπουλής αυτή τη φορά, με πλασέ δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

23′ Ο Καλτσάς σκοράρει, όμως το γκολ δεν μετράει αφού ο Ελλαδίτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

21′ Σέντρα του Ασάντε, ο Λόρια μπλοκάρει.

7′ Σουτ του Χριστοφή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

5′ ΓΚΟΛ 1-0. Γύρισμα του Λέζιακς, ο Ασαντέ μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής ανοίγει με πλασέ το σκορ.