Ερυθρόλευκο ΤΡΕΝΟ «πάτησε» και την Πάφο!

Το… τρένο της Νέας Σαλαμίνας συνεχίζει, αφού οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την τέταρτη σερί τους νίκη, ενώ έμειναν αήττητοι για πέμπτο ματς, επικρατώντας με 2-0 της Πάφου στο «Αμμόχωστος» για την 19η αγωνιστική. Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού «έπιασε» στη βαθμολογία την Πάφο που έκανε καλύτερο παιχνίδι στο β’ μέρος χωρίς να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της. Οσέι (25’) και Καμισόκο (30’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Με 10 ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω τραυματισμού του Ανγκούλο (86′) λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στην αναμέτρηση, χωρίς να έχουν στη διάθεση τους άλλες αλλαγές.

Οι γηπεδούχοι αν και δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, μετά το 20λεπτο ισορρόπησαν και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Οσέι. Ο Γκανέζος στο 24’… προειδοποίησε, αλλά, ο Ρούντκο έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του σε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 25’, ο 26χρονος «κτύπησε» με ένα πολύ ωραίο σουτ και έγραψε το 1-0. Πριν καλά-καλά «στεγνώσει» το μελάνι από το πρώτο γκολ, η ομάδα του Σάββα Δαμιανού εδραίωσε το προβάδισμα της.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 30’, ο Καμισόκο, στο δεύτερο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα, άνοιξε λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα πέτυχε το 2-0, το οποίο «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντμίτρο Μιχαϊλένκο, μπήκε καλύτερα και έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες να βρει το γκολ, όμως, δεν ερχόταν, αφού οι ερυθρόλευκοι ήταν καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Κάπως έτσι, το 2-0 το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο μισό, ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, αφού ο Ανγκούλο, λίγα δευτερόλεπτα αφού είχε περάσει στον αγώνα, έφυγε τραυματίας και δεν υπήρχαν διαθέσιμες αλλαγές. Καθόλου καλές δεν φαίνονται οι πρώτες εκτιμήσεις για τον τραυματισμό του.

Με αυτή τη νίκη, η Νέα Σαλαμίνα «έπιασε» Πάφο και Ολυμπιακό στους 24 πόντους και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ είναι μόλις ένα βαθμό πίσω από την έκτη θέση.

Νέα Σαλαμίνα (Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (82′ Σανκό), Τσουκαλάς (90+1′ Ανδρέου), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρου (85′ Βαρέλα), Μουστιβάρ

Στον πάγκο: Κίσσας, Μπρένο, Κρεΐν, Παύλου, Βάγκνερ, Σιαθάς

Πάφος (Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Λελιούκιν (86′ Ανγκούλο), Αραγιούρι, Αντωνίου (71′ Ακαλέ), Πάνιτς, Πάντσεον (16′ Ράκελς-46′ Καμπράλ), Βαλακάρι, Μπεριγκό, Φουρ, Τόρες (71′ Μέρφι)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+1′ Ανδρέου μέσα, εκτός ο Τσουκαλάς.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86′ Ανγκούλο αντί Λελιούκιν.

85′ Ο Βαρέλα αντικαθιστά τον Ντουβεντρού.

82′ Ο Σανκό παίρνει τη θέση του Νικολάου.

82′ Τετ α τετ του Ντανίλο, το πλασέ του όμως, έφυγε έξω.

78′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καμπράλ, άουτ.

77′ Κίτρινη στον Τσουκαλά.

71′ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Τόρες και Αντωνίου εκτός, μέσα Μέρφι και Ακαλέ.

65′ Ο Καμπράλ επιχείρησε το σουτ, η μπάλα μόλις έξω.

58′ Κίτρινη στον Αντωνίου.

51′ Σουτ του Μπεριγκό, άστοχο.

50′ Κεφαλιά του Λελιούκιν, πάνω από τα δοκάρια.

46′ Καμπράλ στη θέση του Ράκελς.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

35′ Κίτρινη στον Σεργίου.

30′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Καμισόκο με σκαστή κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της Νέας Σαλαμίνας έπειτα από ωραία σέντρα του Νικολάου από εκτέλεση φάουλ.

27′ Κίτρινη στον Λελιούκιν.

25′ ΓΚΟΛ 1-0. Αυτή τη φορά ο Οσέι «νικάει» τον Ρούντκο και ανοίγει το σκορ με ωραίο σουτ.

24′ Σουτ του Οσέι, ο Ρούντκο με εξαιρετική απέκρουση σε κόρνερ.

16′ Ράκελς αντί Πάντσεον.