Αλληλοεξουδετερώθηκαν και έχασαν την ευκαιρία να… ανέβουν

Στη λευκή ισοπαλία τελείωσε το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στο ΓΣΠ για την 21η αγωνιστική. Καλός ο ρυθμός του αγώνα, όμως του έλειψαν τα γκολ και οι φάσεις. Έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν οι δύο ομάδες. Αυτή του Πουρσαϊτίδη στην εξάδα και αυτή του Τιμούρ στην τρίτη θέση. Δοκάρι για την Κυρία στο 85′ με τον Ελουντού.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την κατοχή, μέχρι το 20λεπτο όταν και οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Στο πρώτο μισό, αμφότερες οι ομάδες έχασαν από μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όμως δεν τα κατάφεραν.

Η Ανόρθωση στο 37’ μετά από γύρισμα του Καλτσά και την ασταθής απόκρουση από τον Ουζόχο, μπορούσε με τον Μιχά από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο, κτύπησε πάνω του και έφυγε μόλις έξω.

Στο 41’ ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ με τον Ντονγκαλά να βρίσκει τον Εφραίμ στο δεύτερο δοκάρι και τον Κύπριο μεσοεπιθετικό να κάνει το πλασέ στην κίνηση, αλλά, ο Λόρια με μια εντυπωσιακή επέμβαση του είπε «όχι» και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Έτσι, η ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0), σφράγισε τις προσπάθειες τον δύο ομάδων για το α’ μέρος που είχε καλό ρυθμό.

Στην επανάληψη, το σκηνικό που… επικρατούσε, ήταν παρόμοιο με το πρώτο μισό.

Δηλαδή, οι ομάδες είχαν ρυθμό, έψαξαν το γκολ, όμως, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές και να δημιουργήσουν φάσεις. Ήταν περισσότερο παιχνίδι τακτικής.

Στο 79’ ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή ειδοποιήθηκε από το VAR να ελέγξει τη φάση για πέναλτι της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη πάνω στον Ενσούε, όμως, είχε προηγηθεί φάουλ πριν την εξέλιξη αυτή και η μπάλα πήγε υπέρ της Κυρίας.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, μπορούσε στο 85’ να πετύχει το γκολ με ένα πολύ καλό σουτ του Ελουνού, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Κάπως έτσι, το… στείρο 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 24 βαθμούς, αλλά έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην εξάδα, και η Ανόρθωση πήγε στους 40, αλλά δεν κατάφερε να ανεβεί εκ νέου πάνω από την ΑΕΛ και μένει στην τρίτη θέση.

AΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Σατσιάς (62′ Μπερν), Λουντέμο, Ζαχίντ, Ντονγκαλά (88′ Ανουάρ), Εφραίμ (73′ Ντε Βινσέντι), Σαχάρ (62′ Γκάρνερ)

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Νούχιου, Γαβριήλ

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Μπουσουλάτζιτς, Καλτσάς (61′ Χριστοφή), Μίχα (61′ Ελουντού), Κβιλιτάια

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ Ανουάρ στη θέση του Ντονγκαλά.

85′ Δοκάρι για την Ανόρθωση σε σουτ του Ελουντού.

77′ Γύρισμα του Χριστοφή, πέφτει και μαζεύει ο Ουζόχο.

73′ Ο Ντε Βινσέντι αντικαθιστά τον Εφραίμ.

70′ Κίτρινη στον Γκάρνερ.

62′ Σατσιάς και Σαχάρ έξω, μέσα Μπερν και Γκάρνερ. Ο Άγγλος στράικερ κάνει ντεμπούτο με τον ΑΠΟΕΛ.

61′ Ελουντού και Χριστοφή αντί Μίχα και Καλτσά.

51′ Ο Γουλίλερ προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και διώχνει σε κόρνερ μπροστά από τον Καλτσά που ήταν έτοιμος να «εκτελέσει».

50′ O Mίχα βρήκε τον Κβιλιτάια, αυτός έκανε με τη μία το πλασέ το οποίο έφυγε ψηλά έξω.

47′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

41′ Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά βρήκε με σέντρα τον Εφραίμ στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Λόρια με μεγάλη απόκρουση, έδιωξε σε κόρνερ.

40′ Σουτ από τον Χουσμπάουερ, λίγο έξω.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς έκανε το γύρισμα, ο Ουζόχο δεν κατάφερε να απομακρύνει από κοντά με την μπάλα να κτυπάει στον Μίχα και να φεύγει έξω.

35′ Σουτ του Μπουσουλάτζιτς, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

31′ Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω πάνω από τα δοκάρια.

30′ Κίτρινη στο Ρισβάνη.

12′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

8′ Ο Ζαχίντ επιχείρησε το σουτ, όμως δύο αμυντικοί της Ανόρθωσης έπεσαν τάκλιν και δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Αλληλοεξουδετερώθηκαν και έχασαν την ευκαιρία να… ανέβουν appeared first on Thema Sports.

Πάσχα 2024: Πότε κλείνουν τα σχολεία - Τι ισχύει για τα κοινοτικά νηπιαγωγεία

Επεκτείνεται το Pame express: Αυτοί οι χώροι εξετάζονται σε Λεμεσό και Λάρνακα - Τι γίνεται με τις στάσεις στα ορεινά