Στο τέλος αγχώθηκε η Κυρία όμως στο κάστρο της πάει… σερί!

Το… τρένο της Ανόρθωσης εντός έδρας δεν έχει… στάση, αφού επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 και έφτασε τις 8 διαδοχικές νίκες στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Εξαιρετικό το πρώτο μέρος, μέτριο το δεύτερο. Κβιλιτάια (7’), Καλτσάς (28’) και Σάσι με πέναλτι (82’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Ακυρώθηκε τέρμα του Χατζηβασίλη στο 37’ μετά από οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Πέμπτο σερί ματς αήττητη η Κυρία που ανέβηκε πάνω από την ΑΕΛ, στην τρίτη θέση.

Διαφήμιση του αθλήματος. Αυτές οι τρεις λέξεις μπορούν να χαρακτηρίσουν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης αφού είχαμε τρία γκολ αλλά μέτρησαν τα δύο, ισάριθμα δοκάρια (2) και πολλές ευκαιρίες.

Νωρίς-νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό, η άμυνα της ομάδας των Πολεμιδιών και συγκεκριμένα ο Πέρεζ έκανε τραγικό λάθος και ο Κβιλιτάια «κτύπησε». Ο Γεωργιανός στράικερ, έκλεψε την μπάλα πέρασε τον Τούμπα και με πλασέ άνοιξε το 1-0.

Στο 15 η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μπαργκάν, βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια, πέρασε παράλληλα από την εστία και έφυγε έξω. Ένα λεπτό μετά, στο 16’ ο Κβιλιτάια είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του και της ομάδας του, όμως, η κεφαλιά του κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Γεωργιανός, το έκανε ο Καλτσάς στο 28’. Μετά από μπαλιά- «ξυράφι» του Νταουσβίλι, ο Ελλαδίτης κατέβασε την μπάλα με το στήθος και με άψογο τελείωμα πέτυχε το 2-0.

Η Καρμιώτισσα βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 37’ με τον Χατζηβασίλη, ωστόσο το γκολ του δεν μέτρησε, αφού το VAR έδωσε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Έτσι, το «τρελό» πρώτο μέρος… έκλεισε με το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια κρατούσε καλά το αποτέλεσμα και ενώ φαινόταν να το διαχειριζόταν καλά, στο 82’ ο Σάσι έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 2-1 από την άσπρη βούλα έπειτα από μαρκάρισμα του Γκαλίτσιου στον Χατζηβασίλη.

Αν και στο τέλος τα… χρειάστηκε, η Ανόρθωση έφτασε στη νίκη με 2-1 και πήγε στους 43 βαθμούς, ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στην τρίτη θέση. Η Καρμιώτισσα από την άλλη, έμεινε στην προτελευταία θέση και τους 17 πόντους.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς (46′ Γκαλίτσιος), Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς, Χουσμπάουερ (46′ Ελουντού), Μίχα (67′ Χριστοφή), Καλτσάς (67′ Μαργκάσα), Κβιλιτάια (78′ Μανιάς)

Στον πάγκο: Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Κορρέα

Καρμιώτισσα (Μιχαήλ): Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαργκάν (79′ Παχίπης), Χριστοφή, Πέρεζ, Ι. Σάσι, Σάββα, Χατζηβασίλης, Χρίστου (66′ Ντουάρτε), Ρέινολντς (66′ Σουμπουνού), Νεοφύτου

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Κίτρινη στον Σάββα.

82′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σάσι ευστοχεί και μειώνει.

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καρμιώτισσα σε μαρκάρισμα του Γκαλίτσιου στον Χατζηβασίλη

79′ Παχίπης εντός, Μπαργκάν έξω.

78′ Ο Μανιάς αντικαθιστά τον Κβιλιτιάια.

75′ Κίτρινη στον Μπαργκάν.

71′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν, λίγο έξω.

70′ Κίτρινη στον Μαργκάσα.

67′ Μαρκγάσα και Χριστοφή εντός, εκτός Καλτσάς και Μίχα.

66′ Σουμπουνού και Ντουάρτε αντί Ρέινολντς και Χρίστου.

66′ Νέα προσπάθεια από τον Κβιλιτάια, άστοχο, όμως το σουτ του.

64′ Ο Ελουντού με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Τούμπας μπλόκαρε.

63′ Γύρισμα του Καλτσά δεν καταφέρνει να μπει στη φάση ο Κβιλιτάια.

53′ Σουτ του Κβιλιτάια, έξω.

46′ Γκαλίτσιος και Ελουντού αντί των Κ. Αρτυματά και Χουσμπάουερ.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

37′ Ο Χατζηβασίλης σκόραρε και μείωσε σε 2-1 όμως, μετά από έλεγχο του VAR το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τρία λεπτά πήρε ο έλεγχος από το VAR.

28′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Νταουσβίλι με μια εκπληκτική μπαλιά τον Καλτσά ο οποίος έκανε το κατέβασμα με το στήθος μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

16′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα.

15′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα. Ο Μπαργκάν έκανε το πλασέ η μπάλα κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

7′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Πέρεζ έκανε το λάθος, ο Κβιλιτάια το εκμεταλλεύτηκε, βγήκε απέναντι από τον Τούμπα και πλάσαρε ιδανικό για να ανοίξει το σκορ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Δρ. Σέργη Σεργίου επί σειρά ετών γιατρό της Ανόρθωσης.

The post Στο τέλος αγχώθηκε η Κυρία όμως στο κάστρο της πάει… σερί! appeared first on Thema Sports.

Ανθρωπιστική βοήθεια: Αναχώρησε από Λάρνακα το σκάφος Jennifer για Γάζα

Αναχώρησε απόψε από το λιμάνι της Λάρνακας το σκάφος Jennifer φορτωμένο με ανθρωπιστική βοήθεια, όπως δήλωσαν στο ΚΥΠΕ αρμόδιες πηγές.