Παλικαρίσιο ΔΙΠΛΟ στο ΓΣΠ ο Εθνικός – Απλά δεν μπορεί ο ΑΠΟΕΛ…

Τεράστιο διπλό πήρε ο Εθνικός στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 3-2 για την  23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εξαιρετικό παιχνίδι με πολλά γκολ, μεγάλες ευκαιρίες και πολλές συγκινήσεις. Δύο δοκάρια για τους γαλαζοκιτρίνους, ένα για την ομάδα της Άχνας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάκπα που πέτυχε δύο γκολ και έκανε ότι ήθελε την άμυνα της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Νίκη «ανάσα» για τον Εθνικό που «ξεκολλάει» από την τελευταία θέση. Δεν λέει να… συνέλθει και να ορθοποδήσει ο ΑΠΟΕΛ που δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει.

Το πρώτο μέρος ήταν εντυπωσιακό με τρία γκολ, VAR και ανατροπή του σκορ!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα με κοντινό πλασέ του Λουντέμο, έπειτα από ασίστ του Βινίσιους στο ντεμπούτο του με τα γαλαζοκίτρινα. Ο Νορβηγός στο 11’ έγραψε το 1-0, ωστόσο, το γκολ του μέτρησε στο 15’ αφού το VAR, για τέσσερα λεπτά έλεγχε τη φάση για φάουλ του Ενσούε. Ο ρεφ της αναμέτρησης, Μάριος Χριστοφόρου, πήγε στο μόνιτορ, είδε τι έγινε και κατοχύρωσε το γκολ.

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους όμως, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε σε 5’ μόλις λεπτά να φέρει «τούμπα» το ματς, αφού, αυτή του Σάββα Πουρσαϊτίδη, που μετά το γκολ ήταν λες και… «έσβησε».

Πρώτος ο Μαΐντεβατς, στο 32’ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά έπειτα από άστοχη έξοδο του Σίλβα και στο 37’ ο Ζάκπα, αφού άδειασε τον Πορτογάλο τερματοφύλακα και τον Σιέλη με ωραία προσποίηση, πέτυχε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, που ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός ήταν η ομάδα που μπορούσε να βρει κι’ άλλο γκολ, όμως ο… κεραυνός του Ντόλεζαλ στο 47’ βρήκε στο δοκάρι, ενώ στο 49’ το πλασέ του Μαΐντεβατς στο τετ α τετ του με τον Σίλβα έφυγε λίγο έξω και έτσι, ο ΑΠΟΕΛ «τιμώρησε» τους φιλοξενουμένους.

Στο 58’ ο Ζαχίντ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κλωναρίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και κάπου εκεί η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη άρχισε να ψάχνει και το νικητήριο γκολ.

Ο Λουντέμο «ακούμπησε» την ανατροπή, αλλά η γυριστή κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, στο 70ο λεπτό.

Σε μια… ανύποπτη φάση, ο Ζάκπα με συρτό σουτ εκτός περιοχής, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το τελικό 3-2 και έδωσε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Στο 89’ σε πρώτο χρόνο ο Μπογκατίνοφ μετά από κεφαλιά του Σιέλη και σε δεύτερο, το δοκάρι σε πλασέ του Λουντέμο, στέρησαν την ισοπαλία από τους γηπεδούχους.

Στους 19 βαθμούς και την προτελευταία θέση ανέβηκε ο Εθνικός, μένει στους 24 και τη 10η ο ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Ενσούε, Βινίσιους (46′ Ζόρζε), Σιέλης, Γουίλερ, Λουντέμο, Μπερν (46′ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι (46′ Kλωναρίδης), Ζαχίντ, Εφραίμ (67′ Κατσαντώνης), Γκάρνερ (83′ Νούχιου)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Σαχάρ, Γαβιρήλ, Μερκής

Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Μιγκελίτο (81′ Ταράσοφς), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (67′ Κ. Ηλία), Κουντόμπια, Ζάκπα, Γκόρουπετς (81′ Χριστοφή), Κυπριανού, Μαΐντεβατς (74′ Μ. Ηλία)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Ξανά δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ, σε πλασέ του Λουντέμο.

85′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Ζάκπα με συρτό σουτ εκτός περιοχής δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Εθνικό και σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

84′ Κίτρινη στον Λουντέμο.

83′ Ο Νούχιου αντικαθιστά τον Γκάρνερ.

81′ Ταράσοφς και Χριστοφή μέσα. Μιγκελίτο και Γκόρουμπετς έξω.

80′ Πλασέ του Κατσαντώνη στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

74′ M. Hλία στη θέση του Μαΐντεβατς.

72′ Κίτρινη στον Σιέλη.

70′ Κεφαλιά του Λουντέμο, η μπάλα στο δοκάρι.

67′ Κατσαντώνης μέσα, Εφραίμ έξω.

67′ Ο Κ. Ηλία παίρνει τη θέση του Ντόλεζαλ.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ σε κενή εστία έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

58′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Ζαχίντ βρήκε τον Κλωναρίδη στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και ισοφάρισε.

49′ Ο Μαΐντεβατς βγήκε φάτσα με τον Σίλβα, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

47′ Δοκάρι για τον Εθνικό σε δυνατό σουτ του Ντόλεζαλ.

46′ Κλωναρίδης, Ζόρζε και Σατσιάς αντί Ντε Βινσέντι, Βινίσιους και Μπερν.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

38′ Κίτρινη στον Περατικό.

37′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Εθνικός φέρνει «τούμπα» το ματς με τον Ζακπά ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Γκόρουμπετς, μπήκε στην περιοχή, άδειασε Σίλβα και Σιέλη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

32′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μαΐντεβατς μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουντόμπιακ, με κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Εθνικό.

22′ Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ντόλεζαλ βγήκε απέναντι από τον Μιγκέλ Σίλβα, έκανε το πλασέ, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια.

11′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λουντέμο ανοίγει το σκορ με πλασέ από κοντά έπειτα από πάσα του Βινίσιους. Μετά από 4′ λεπτά μέτρησε το τέρμα του Νορβηγού αφού ο ρεφ πήγε στο VAR για να δει τη φάση.

10′ Ο Εφραίμ ευνοήθηκε από τις κόντρες, η μπάλα του στρώθηκε σε ευνοϊκή θέση, έκανε το πλασέ, όμως ο Μπογκατίνοφ, έδιωξε σε κόρνερ.