Θέλει… σεντόνι και το δείχνει η Άιντραχτ! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Η ομάδα της Φρανκφούρτης συνεχίζει το… βιολί της, αφού νίκησε και τη Χόφενχαϊμ με 3-1 και κρυφοκοιτάζει το «σεντόνι» του Champions League.

Ολοταχώς για την έξοδο στο Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της βαδίζει η Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης είναι η πιο φορμαρισμένη της Bundesliga και το απέδειξε και στην 20η αγωνιστική. Η ταξιαρχία του Άντι Χίτερ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Χόφενχαϊμ με σκορ 3-1 και με 7 νίκες στα τελευταία 8 παιχνίδια, φιγουράρει στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι ηττημένοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και παραμένουν μόλις στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κόστιτς στο 15’ και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, αλλά στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 47’ με τον Μπεμπού. Οι παίκτες της Άιντραχτ δεν πτοήθηκαν και πολύ άμεσα πήραν ξανά το προβάδισμα. Στο 62’ ο Εντικά έκανε το 2-1 και δύο λεπτά αργότερα, ο Σίλβα, με το 17ο φετινό του τέρμα, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Αναλυτικά η 20ή αγωνιστική:

Παρασκευή (5/2)
Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 0-1
(21′ Κομάν)

Σάββατο (6/2)
Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 5-2
(18′, 31′ Ντεμιρμπάι, 56′ Μπέιλι, 68′ Βιρτς, 84′ Γκρέι – 50′, 77′ Κάλαϊτζιτς)

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1
(49′ Γου-Γιονγκ, 52′ Σμιντ – 76′ Μουκόκο)

Σάλκε-Λειψία 0-3
(45′ Μουκιέλε, 73′ Ζάμπιτσερ, 87′ Όρμπαν)

Χόφενχαϊμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3
(47′ Μπεμπού – 15′ Κόστιτς, 62′ Εντικά, 64′ Σίλβα)

Δευτέρα (15/2)
Μπάγερν Μονάχου-Αρμίνια Μπίλεφελντ (21:30)

Πηγή: Sport-fm.gr

The post Θέλει… σεντόνι και το δείχνει η Άιντραχτ! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ) appeared first on Thema Sports.

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.