Ο Οκριασβίλι επέστρεψε για τα… καλά και ΔΙΠΛΟ στο Παραλίμνι!

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες με πρωταγωνιστή τον Τορνίκε Οκριασβίλι, που σκόραρε δις και την οδήγησε στο τρίποντο με 2-1 κόντρα στην ΕΝΠ.

Στο -5 από την πρώτη Ομόνοια η Κυρία που έφτασε στους 48 βαθμούς, παρέμειναν στους 24 βαθμούς οι βυσσινί.

Με διάθεση να ελέγξει τον αγώνα από την αρχή μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Τάσος Μάρκου» η Ανόρθωση και το πέτυχε.

Με τον Χριστοφή και τον Οκριασβίλι σε καλή μέρα οι κυανόλευκοι απείλησαν τρεις φορές την ΕΝΠ μέχρι το 23′ μετά από μπαλιές του Χριστοφή από δεξιά όμως ο ΓΚατσέφσκι έκανε δύο μεγάλες αποκρούσεις σε κεφαλιά και πλασέ του Κβιλιτάια ενώ ο Οκριασβίλι μόνος στην περιοχή στο 16′ δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά μετά στο 25′ ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης για χέρι του Κυριάκου.

Εκεί που η Κυρία έδειχνε να ελέγχει το ματς ήρθε στο 37΄μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντένινγκ και ο Θεοδώρου αφού προσπέρασε τον Λόρια έγραψε το 1-1.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 58′ ο Μίχα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Οκριασβίλι, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 1-2!

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΕΝΠ απείλησε μόνο στο 63′ με το δυνατό σουτ του Ντένινγκ, το οποίο απέκρουσε ο Λόρια.
Από την άλλη η Ανόρθωση είχε ευκαιρίες με τους Κβιλιτάϊα και Χριστοφή για τρίτο γκολ όμως δεν τα κατάφερε και στο τέλος οι βυσσινί έβαλαν πίεση. Η Κυρία όμως αμύνθηκε σωστά και στο τέλος πήρε ένα σημαντικό τρίποντο για τη μάχη του τίτλου.

90+3′ Σουτ του Θεοδώρου δεν ανησυχεί ο Λόρια.

4 λεπτά καθυστερήσεις

90′ Πιέζει η ΈΝΠ

87′ Έξω ο Κυριάκου της ΕΝΠ, μέσα ο Μαυρουδής

86′ Δυνατό σουτ του Ιρέπ, ο Λόρια μαζεύει

79′ Κβιλιτάια και Αμπατζουμιάν εκτός, μέσα οι Καλτσάς και Μανιάς

78′ Λάθος από τον Γκαντό, ο Χριστοφή έκλεψε την μπάλα και έκανε το συρτό σουτ όμως ο Γκατσέφσκι έκανε δύσκολη απομάκρυνση σε κόρνερ

76′ Αλλαγή για την Κυρία. Έξω ο Οκριασβίλι, στη θέση του ο Γκαλίτσιος. Πάει με τριάδα στην άμυνα πλέον η Ανόρθωση

74′ Ακόμη μια επικίνδυνη φάση από δεξιά για την Κυρία με την συρτή μπαλιά του Χριστοφή, ο Οκριασβίλι έστρωσε στον Κβιλιτάια όμως το σουτ του σταμάτησε σε σώματα αμυντικών

74′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Φεύγει ο Πανός, μέσα ο Γκαντό

70′ Μπαλιά του Χριστοφή από δεξιά, ο Οκριασβίλι έκανε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο

65′ Διπλή αλλαγή ο Φερέρ. Έκω οι Μπελόνε και Ντένινγκ, μέσα οι Μαρκόβσκι και Κοτσώνης

63′ Δυνατό σουτ του Ντένινγκ, δύσκολη απόκρουση από τον Λόρια

62′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Μίχα, μέσα ο Χουσμπάουερ

60′ Κεφαλιά του Ρισβάνη δεν απειλεί τον Γκατσέφσκι.

58′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Οκριασβίλι και 1-2! Ο Μίχα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γεωργιανό

54′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΕΝΠ, ο Θεοδώρου εκτέλεσε με δύναμη όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Βργκοτς όμως ο βοηθός δείχνει σωστά οφ-σάιντ

37′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου! Ο Ντένινγκ έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Θεοδώρου πέρασε και τον Λόρια και σκόραρε σε κενή εστία για το 1-1

35′ Κίτρινη στον Μπουσουλάτζιτς

28′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι!

25′ Διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της ΕΝΠ. Ο Νεοκλέους βλέπει το VAR και δίνει πέναλτι

23′ Ακόμη μια μπαλιά του Χριστοφή από δεξιά, ο Κβιλιτάια την δυνατή κεφαλιά όμως ο Γκατσέφσκι έκανε τρομερή απόκρουση

16′ Ωραία κίνηση του Χριστοφή από δεξιά, ο Οκριασβίλι μόνος μέσα στην περιοχή δεν έκανε καλό τελείωμα

13′ Κίτρινη στον Ντένινγκ

13′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Κβιλιτάϊα βρέθηκε μόνος στην περιοχή όμως ο Γκατσέφσκι έκανε μεγάλη απόκρουση

7′ Κεφαλιά του Κβιλιτάϊα, ο Γκατσέφσκι δεν μάζεψε

19:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ:Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα, Λουσέρο, Ιρέπ, Κυριάκου, Πανός, Μπάρνι, Μπελόνε, Ντένινγκ, Θεοδώρου, Ουντότζι
Στον πάγκο: Πέτρου, Κούτσου, Παναγή, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μαισουράντζε, Φλουρής, Γκαντό, Μαρκόβσκι

Ανόρθωση:Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Αρτυματάς, Μπουσουλάτζιτς, Μίχα, Χριστοφή, Οκριασβίλι, Κβιλιτάϊα
Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μανιάς, Πηλέας, Καλτσάς, Μαργκάσα, Κορέα, Π. Αρτυματάς, Χουσμπάουερ

Τρίτη, 16.02.2021 / 19:00