Η Καρμιώτισσα με… σόου Ρομό – Χατζηβασίλη παραμένει ζωντανή

Σπουδαία και σημαντική νίκη πέτυχε η Καρμιώτισσα κόντρα στην ΕΝΠ με 4-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την δεύτερη αγωνιστική του β’ γκρουπ, και πήρε τεράστιο τρίποντο  στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία. Πρωταγωνιστές οι Ρομό που πέτυχε δύο γκολ (8’, 34’), και ένα… αυτογκόλ (22’) ενώ, έδωσε μια ασίστ και Χατζηβασίλης με ισάριθμα τέρματα (77’, 94′).  Φελίπε στο 90′ το δεύτερο γκολ των βυσσινί. Ανέβηκε στους 21 βαθμούς η ομάδα των Πολεμιδιών που… θύμισε ξανά αυτή που ήταν στην αρχή της σεζόν, με τις πολλές καλές εμφανίσεις.

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν πολύ ενδιαφέρον και είχε έναν απόλυτο πρωταγωνιστή!

Ο λόγος για τον Χοσέ Ρομό ο οποίος πέτυχε δύο γκολ αλλά και ένα… αυτογκόλ.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Βενεζουελάνος άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή σε κενή εστία, έπειτα από γύρισμα του Μόμο Σάσι που πρώτα είχε κλέψει από τον Ιρέο.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον… ίδιο ποδοσφαιριστή. Συγκεκριμένα, στο 22’ ο Λουσέρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρομό με κεφαλιά, έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο 27χρονος, όμως δεν… σταμάτησε εκεί. Στο 34’ ο Σάσι «σέρβιρε» ξανά και ο Ρομό και πάλι με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε αυτή τη φορά στη σωστή εστία την μπάλα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Καρμιώτισσα, γράφοντας το 2-1.

Το σκορ αυτό οδήγησε τους γηπεδούχους με το πάνω χέρι στα αποδυτήρια και έκανε, αναμφίβολα τον Βενεζουελάνο επιθετικό, να είναι ο άνθρωπος του ματς.

Με το… καλησπέρα της επανάληψης, ο ρεφ του αγώνα, Μάριος Χριστοφόρου, υπέδειξε πέναλτι για την ομάδα των Πολεμιδιών, στο 47’, ωστόσο μετά τη συμβολή του VAR, πήρε πίσω την απόφαση, αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ στη φάση.

Και ενώ η ομάδα του Κάρλος Φερέρ, ο οποίος σήμερα ήταν στην κερκίδα λόγω τιμωρίας με κίτρινες κάρτες, έψαχνε την ισοφάριση, αυτή του Γιαννάκη Ποντικού ήταν που βρήκε το γκολ.

Στο 77’ ο Ίσμα Σάσι έδωσε ωραία στον Χατζηβασίλη, ο οποίος με τρομερή λόμπα διαμόρφωσε το 3-1. Στο 90′ με εξαιρετικό σουτ ο Φελίπε έγραψε το 3-2, πριν έρθει στο 90+4′ ο Χατζηβασίλης να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Η Καρμιώτισσα με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 21 βαθμούς, ωστόσο, παραμένει στην τελευταία θέση. Στην 11η με 27 η ΕΝΠ.

Θυμηθείτε τo LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+4′ ΓΚΟΛ 4-2. Ο Ρομό δίνει στον Χατζηβασίλη που «κλειδώνει» τη νίκη.

90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Φελίπε με εξαιρετικό μακρινό σουτ μείωσε για την ΕΝΠ.

79 Xέρσκοβιτς στη θέση του Ι. Σάσι.

77′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Χατζηβασίλης με τρομερή λόμπα έπειτα από πολύ καλή πάσα του Σάσι, δίνει… αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

77′ Κίτρινη στον Θεοδώρου.

76′ Νέα προσπάθεια από τον Μπάρνι και πάλι σε ετοιμότητα ο Κίττος.

72′ Σουτ του Γκάντο, διώχνει πάνω στη γραμμή ο Στυλιανού.

70′ Καλό μακρινό σουτ του Μπάρνι, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κίττος.

67′ Ντουάρτε αντί Μόμο Σάσι.

66′ Κοσμάς έξω, εντός ο Μαρκόφσκι.

64′ Κίτρινη στον Λουσέρο.

60′ Κίτρινη στον Χρίστου.

54′ Κεφαλιά του Ρομό, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Γκατσέφσκι.

47′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καρμιώτισσα σε μαρκάρισμα του Νγκο στον Ευσταθίου. Ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του μετά από τη συμβολή του VAR αφού προηγήθηκε οφσάιντ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+1′ Η ΕΝΠ σκοράρει, όμως το γκολ δεν θα μετρήσει αφού ο Μπάλαζιτς είχε κάνει φάουλ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

42′ Πλασέ του Θεοδώρου, λίγο έξω.

41′ Ιρέπ έξω, Θεοδώρου μέσα.

34′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ρομό και πάλι. Εκτέλεση κόρνερ από τον Σάσι και με καρφωτή κεφαλιά ο Βενεζουελάνος δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

22′ ΓΚΟΛ 1-1. Εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, ο Ρομό με κεφαλιά άθελα του στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

18′ Σουτ του Μπαρμπόζα, άστοχο.

8′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σάσι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιρέπ, γύρισε την μπάλα στον Ρομό ο οποίος σε κενή εστία με προβολή, άνοιξε το σκορ.

5′ Σέντρα του Μόμο Σάσι, σουτ του Χατζηβασίλη, η μπάλα βρίσκει το δεξί δοκάρι του Γκατσέφσκι και φεύγει έξω.