Βάζει τις «σαμπάνιες» στο ψυγείο η Ομόνοια – Προβάδισμα για τη 2η θέση ο Παφιακός

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 17-25, 16-25)

Ναι, η Ομόνοια είναι έτοιμη για να σηκώσει το τρόπαιο του πρωταθλητή. Οι σαμπάνιες μπορούν να μπουν από απόψε στο ψυγείο εν αναμονή του επόμενου αγώνα με την Ανόρθωση όπου οι «πράσινοι» χρειάζονται μόνο ένα βαθμό για να τελειώσουν τον τίτλο.

Το βράδυ της Δευτέρας, στο Κλειστό της Δερύνειας  η Ομόνοια επικράτησε της Αναγέννησης με 3-0 σετ σε 74’ και πήρε το «χρυσό» τρίποντο.

Πέραν του γεγονότος ότι η Ομόνοια έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου, ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία και σε πολλούς νεαρούς κυρίως από την Αναγέννηση να αγωνιστούν.

Η Ομόνοια κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 20-25 σε 24’  και να πάρει το προβάδισμα με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 07-07 οι «τριφυλλοφόροι» έκτισαν διαφορές  και βρέθηκαν στο 09-14, αλλά η Αναγέννηση παρά τις αλλαγές μείωσε στο -3 12-15. H Oμόνοια ανέβηκε και αφού πρώτα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 15-20 κέρδισε με 17-25 σε 27’. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο δεύτερο σετ αγωνίστηκαν πολλοί νεαροί από την Αναγέννηση (Mπέης, Ιακώβου, Κούρμουζος) και ο Αντώνης Μαυρομμάτης από πλευράς Ομόνοιας.

Η Αναγέννηση μπήκε καλά στο τρίτο  σετ και προηγήθηκε 03-01 και 04-02. Η Αναγέννηση κρατούσε την υπέρ της διαφορά  07-04 στα αρχικά στάδια αυτού του σετ.

Η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί  11-12 σε σημείο που η Αναγέννηση ανέβαινε. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα με όπλο την πείρα τους διαμόρφωσαν το 13-15 και αύξαναν τη διαφορά.

Οι «πράσινοι»  της Λευκωσίας βρέθηκαν στο υπέρ τους 15-22 για να κερδίσει με 16-25 σε 23’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-1 (18-25, 25-14, 25-21, 25-19)

Προβάδισμα για τη 2η θέση πήρε το βράδυ της Δευτέρας ο Green Air Παφιακός. Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, τελευταίας του Α Γύρου του Ομίλου 1-5 η παφιακή ομάδα κέρδισε την Ανόρθωση με 3-1 σετ την έπιασε στη 2η θέση. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» υπερτερεί αφού πέτυχε μια νίκη περισσότερη.

Εξαιρετικός στο παιχνίδι ήταν ο 15χρονος κεντρικός του Green Air Παφιακού Γιωργαλλάς που έδειξε ότι όλο το μέλλον του ανήκει.

Στο πρώτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη κερδιζοντας 18-25 σε 24’ και προηγήθηκε.

Το δεύτερο σετ όμως άνηκε στον Green Air Παφιακό που αφού προηγήθηκε 21-12 επιβλήθηκε με 25-14 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1.

O Green Air Παφιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-03, αλλά η Ανόρθωσις συρρίκνωσε τη διαφορά 08-06.  Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη αύξησε σε 12-08, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» βρισκόταν κοντά 13-10, ενώ μείωσε στον πόντο 15-14. Το σετ συνέχισε να είναι πολύ κλειστό, με την παφιακή ομάδα να προηγείται 22-19. Η ομάδα της Πάφου «έγραψε» το 24-20 και κέρδισε 25-21 σε 24’ γράφοντας το 2-1 ανατρέποντας το σκορ.

Η ομάδα της Πάφου ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-01. Η Ανόρθωσις όμως κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε 16-15. Ωστόσο, ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία και ξέφυγε με πέντε πόντους 22-17. Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε στους τρεις πόντους 22-19 αλλά ο Green Air Παφιακός κέρδισε 25-19 σε 25’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

The post Βάζει τις «σαμπάνιες» στο ψυγείο η Ομόνοια – Προβάδισμα για τη 2η θέση ο Παφιακός appeared first on Thema Sports.

Συμπλοκή νεαρών στην Λευκωσία: Στο νοσοκομείο τρεις τραυματίες - Διερευνά τους ισχυρισμούς τους η Αστυνομία

Εξήγγειλε και επίσημα την υποψηφιότητα του Τορναρίτη για τη δημαρχία Λευκωσίας ο ΔΗΣΥ: «Ο Νίκος την αγαπάει πραγματικά και την πονάει αυτή την πόλη»

Στο νοσοκομείο 19χρονος - Έχασε τον έλεγχο της μοτοσικλέτας του και προσέκρουσε σε πάσσαλο

Ξεπέρασε το επιτρεπτό όριο η σκόνη: Ο λόγος που «προτιμά» τη χώρα μας – «Αυξομειώσεις μέχρι τη Δευτέρα»

Πράξη ανθρωπιάς από Κύπριο: Νοικιάζει αφιλοκερδώς την οικία του σε μητέρα μονογονιό 5 ανήλικων παιδιών