Ήττα-ΣΟΚ για τον Πρωταθλητή Ολυμπιακό, έβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι της ΠΡΩΤΙΑΣ! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

«Φωτιά» στην κορυφή έβαλε η Κηφισιά που πέτυχε τη νίκη της χρονιάς με 3-1 επί του Ολυμπιακού που μετά τις αλλαγές στο ρόστερ του παραπαίει. Η πρωτιά θα κριθεί στο Ρέντη, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ με τρίποντο παίρνει το αβαντάζ έδρας.

Μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός είναι πρώτος με 43 βαθμούς έχοντας 17 αγώνες. Οι Πειραιώτες την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά για την πρώτη θέση αφού η ομάδα του Μουνιόθ δεν έχει άλλο παιχνίδι. Την 22η αγωνιστική κάνει το ρεπό της.

Ο Ολυμπιακός με νίκη στο ντέρμπι του Ρέντη όπως και με ήττα με 3-2 σετ εξασφαλίζει το πλεονέκτημα έδρας. Σε περίπτωση όμως που ο ΠΑΟΚ (38 βαθμοί) νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε θα έχει την ευκαιρία να «αρπάξει» την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρα με καθαρή νίκη την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα σε δύο αγωνιστικές. Θυμίζουμε ότι οι Πειραιώτες είχαν απολέσει το αήττητο σερί 44 αγώνων στη Σύρο τη 18η αγωνιστική.

Πρέπει να πούμε ότι η Κηφισιά κάνει έναν εκπληκτικό δεύτερο γύρο. Ενώ στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος ουσιαστικά πάλευε για τη σωτηρία της πλέον με 22 βαθμούς είναι πολύ κοντά στην κατάληψη της έκτης θέσης.

Τεράστια εμφάνιση για την Κηφισιά έκανε ο Χαντ με 30 πόντους και ο Ρουμελιωτάκης που σημείωσε 17 ενώ διψήφιος ολοκλήρωσε το ματς και ο Λάανε με 10 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε επιθετικά ο Σμιτ που σημείωσε 15 πόντους και ο Ράουβερντινκ με 13.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε στην αναμέτρηση με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 5-0 με τρεις σερί πόντους του Ρουμελιωτάκη και λάθος του Κουμεντάκη.

Η ομάδα του Μουνιόθ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και με άσο του Κουμεντάκη μείωσε σε 7-5 με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν στον πόντο (11-10) και πάλι με τον Κουμεντάκη.

Σερί λάθη όμως των Πειραιωτών έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να προσπεράσει με τέσσερις πόντους για το 14-10 με τον Ρουμελιωτάκη.

Ο Ολυμπιακός με δύο σερί μπλοκ του Πετρέα και επίθεση του Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 18-18 αλλά η Κηφισιά με Λάανε και Χαντ προσπέρασε με 21-18 στην τελική ευθεία του σετ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και η ομάδα των βορείων προαστίων με τρεις σερί πόντους του Χαντ πήρε το σετ με 25-22.

Με λάθος επίθεση του Ρεκ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε σε 8-8 με τον Ρουμελιωτάκη ενώ προσπέρασε με 9-8 με άσο του Ρεκ.

Οι Πειραιώτες απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με άσο του Στιβαχτή έφτασαν στο 9-11 για να προσπεράσει και πάλι (14-11) η ομάδα των βορείων προαστίων με δύο σερί άσους του Νικολάκη και ένα μπλοκ του Λόπαρ.

Η Κηφισιά διατήρησε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 18-16 και την επίθεση του Χαντ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18 με Σμιτ και Ράουβερντινκ και από εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένα απίστευτο θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-20 με μπλοκ του Σμαραγδή για να προσπεράσει και πάλι η Κηφισιά (22-20) με επίθεση του Χαντ, μπλοκ του Λόπαρ και λάθος του Σμαραγδή.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο σερί μπλοκ από Ανδρεάδη και Αλεξίεφ έφτασαν στο σετ μπολ (23-24) αλλά η Κηφισιά είχε και πάλι απάντηση και με πρώτο χρόνο του Λόπαρ και άσο του Ρουμελιωτάκη έφτασε εκείνη στο σετ μπολ (25-24) για να κατακτήσει τελικά το σετ (26-24) με τον Χαντ.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το τρίτο σετ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 0-6 με τον Σμιτ και 5-12 με μπλοκ του Τερβαπόρτι ενώ αύξαναν διαρκώς τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και κατέκτησαν με 12-25 μετά από μπλοκ του Σμιτ.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 8-8 όπου η Κηφισιά με άσο του Χαντ έφτασε στο 11-8 με τον Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με μπλοκ του Ράουβερντινκ για το 15-14 αλλά νέο σερί της Κηφισιάς της έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων για το 17-14 με τον Λάανε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση του σετ (17-16) με άσο του Τερβαπόρτι με τους Κηφισιώτες να φτάνουν στο 19-16 με μπλοκ του Ρεκ και το 21-17 με επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Με άσο του Ρεκ η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έφτασε στο 23-18 κατακτώντας τελικά το σετ με 25-22 μετά από επίθεση του Χαντ.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΕΚ 0-3 (17-25, 21-25, 18-25)
ΑΟ Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (22-25, 23-25, 22-25)
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-16, 25-23, 25-22)
ΑΟΠ Κηφισιάς – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22)

Ρεπό ο Π.Α.Ο.Κ. και ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015.