Ζορίστηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην ΕΘΑ (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς της ημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε στο «Κίτιον» της ΕΘΑ με 78-70.

Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στους τελικούς ενώ ο δεύτερος αγώνας μεταξύ τους θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (3/4) στις 19:00).

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα είχε το προβάδισμα συνεχώς στο σκορ, με την ΕΘΑ να παλεύει και να παραμένει πολύ κοντά μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 19 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην έναρξη του, με το σκορ στο 5’ να είναι στο 10-9 υπέρ της ΕΘΑ, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 23-20. Έπειτα οι Λαρνακείς ήταν βελτιωμένοι και έω το ημίχρονο προηγήθηκαν με 36-30.

Η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς πιο καλή και στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έως το 26’ να φέρει την διαφορά στους έντεκα (51-40), με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να πηγαίνει στο 59-48.

Στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο καλά και έως το 33’ μείωσε σε 66-61. Πέντε λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 70-61 για την ΑΕΚ, ενώ με την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-30, 59-48, 78-70.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Παντελή 11 (1), Ντουρέν 9 (1), Γκίμπσον 19 (3), Σκίφιτς 14 (1), Βερεμένκο 12, Κούνας, Μπιγκς 7, Σιζόπουλος 3 (1), Μαντοβάνης, Στιούαρντ 3 (1).

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Πυρίλλης, Τόμας 10, Φλέμινγκς 14 (4), Ντέιβις 18 (2), Τζαβάρα 15, Παναγιώτου 4, Παπάμιχαηλ 7 (1), Χρίστου 2.