Έχει πάρει τον «αέρα» της Λάτσιο η Μίλαν! ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΗ σχέση… (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Τις… πελατειακές σχέσεις με τη Λάτσιο συνέχισε η Μίλαν! Με πέναλτι-γκολ του Κεσί, οι «ροσονέρι» επικράτησαν 1-0 και παραμένουν για 29 σερί εντός έδρας ματς αήττητοι κόντρα στους Ρωμαίους.

Της έχει πάρει τον… άερα!

Η Μίλαν χρειάστηκε ένα πέναλτι-γκολ του Κεσί στο 79ο λεπτό για να επικρατήσει με 1-0 της Λάτσιο και να παραμείνει αήττητη για 29ο σερί εντός έδρας ματς πρωταθλήματος κόντρα στους Ρωμαίους!

Τελευταία φορά, μάλιστα, που η Λάτσιο είχε καταφέρει να φύγει νικήτρια από το «Σαν Σίρο» κόντρα στην Μίλαν σε ματς πρωταθλήματος ήταν στις 3 Σεπτεμβρίου του 1989, έχοντας επικρατήσει με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Μαλντίνι!

Ανέβηκε ξανά στην τέταρτη θέση (55 βαθμοί), που οδηγεί στο Τσάμιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν η Μίλαν, προσπερνώντας την Ρόμα και θα περιμένει να δει τι θα κάνει μεθαύριο η Αταλάντα με την Έμπολι για να γνωρίζει αν θα έχει… συγκάτοικο.

Αντιθέτως, η Λάτσιο έμεινε στους 49 βαθμούς και βλέπει ακόμη και το Γιουρόπα Λιγκ να απομακρύνεται!

Η Λάτσιο μπήκε με… φούρια στο ματς και άγγιξε το γκολ μόλις στο 3’ αλλά ο Ρέινε είπε «όχι» στον Ιμόμπιλε, ενώ στο 21’ ο Ιταλός φορ βρήκε τον Κορέα στην περιοχή αλλά αυτός έκανε κακό τελείωμα.

Ένα δεκάλεπτο μετά, πάντως, η Μίλαν απάντησε στις φάσεις αλλά ο Πιόντεκ δεν κατάφερε να βρει εστία με την κεφαλιά που επιχείρησε μετά τη σέντρα του Καλάμπρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τη Λάτσιο καθώς ο Κορέα δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Καϊσέδο, κάτι που φάνηκε να επηρρεάζει επιθετικά την ομάδα του Ιντσάγκι.

Η Μίλαν άρχιζε σταδιακά να ανεβάζει την πίεσή της αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι λίγο έλειψε να βρουν στην κόντρα το γκολ αλλά ο Ρέινα σταμάτησε τον Ρόμουλο (65’).

Ο Στρακόσια στο 71’ μιμίθηκε τον αντίπαλό του και δεν επέτρεψε στον Πιόντεκ να σκοράρει αλλά επτά λεπτά μετά ο Ντουρμίσι ανέτρεψε τον Μουσάκιο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση και ο Κεσί από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0 για την Μίλαν!

Το γκολ αυτό αρκούσε για την Μίλαν, η οποία έδωσε χώρο στους αντιπάλους της και προσπάθησ ενα χτυπήσει στην κόντρα.

Όμως ο Σούσο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Στρακόσια να τον σταματάει με τρομερή επέμβαση. Και δύο λεπτά μετά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι μετά από επαφή με τον Ροντρίγκες αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε την παράβαση, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών.

Και ίσως είχαν δίκιο οι φιλοξενούμενοι αλλά το πέναλτι δεν δόθηκε ποτέ, με το 1-0 υπέρ της Μίλαν να μένει στο φινάλε και την ομάδα του Γκατούζο να σκαρφαλώνει ξανά στην τέταρτη θέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο (13/04)

Σπαλ-Γιουβέντους 2-1
(49′ Μπονιφάτσι, 75′ Φλοκάρι / 30′ Κέαν)

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις