ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Διψασμένη η Ομόνοια – Ο Ιωάννου την άγχωσε όμως ο Κακουλλής «ΚΤΥΠΗΣΕ» για πρώτη φορά

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ – Σε ένα πρώτο μέρος όπου η Ομόνοια έδειχνε πιο διψασμένη προηγείται με 2-1 της ΑΕΚ. Τα γκολ οι Γκόμεθ και Κακουλλής για Ομόνοια, ισοφάρισε προσωρινά ο Θωμάς Ιωάννου.

Με την ώθηση του κόσμου της μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ η Ομόνοια και έβαλε πίεση στην ΑΕΚ από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης το κερδισμένο πέναλτι στο 3′ που μετέτρεψε σε γκολ ο Ζόρντι Γκόμεθ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά σπασμωδικά και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα ενώ η Ομόνοια όποτε έβγαινε μπροστά έδειχνε επικίνδυνη.

Στο 21′ ο Ορτέγα βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό ενώ στο 32′ η ΑΕΚ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ισοφάρισε. Ο Γκαρσία έκανε την κάθετη και ο Θωμάς Ιωάννου κινήθηκε σαν φορ και νίκησε τον Φαμπιάνο με κοντινό πλασέ.

Το προβάδισμα της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ όμως καθώς στο 37′ οι παίκτες της Ομόνοιας έκρυψαν την μπάλα και ο Λέζιακς έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή, με τον μικρό να σκοράρει το πρώτο του γκολ με το τριφύλλι και να γράφει το 2-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ομόνοια απείλησε με Ορτέγα και Μποτεάκ όμως το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Γιώργος Περδίκης στο «T»: «Θα συνεχίσουμε να είμαστε εδώ» - «Ποντιοπιλατική η στάση του Ν. Χριστοδουλίδη στο θέμα του Οδυσσέα Μιχαηλίδη»

Πέντε μήνες μετά από την ανάληψη της προεδρίας του Κινήματος Οικολόγων - Συνεργασία Πολιτών, ο Γιώργος Περδίκης ανοίγει τα χαρτιά του στο «T» αναφορικά με τη σημερινή κατάσταση στο Κίνημα, τις συνεργασίες ενόψει Ευρωεκλογών και τη σχέση με την ΑΙΧΜΗ και τον Δημήτρη Παπαδάκη.