«Βλέπει» Ευρώπη η Λιλ, συνεχίζεται ο… κατήφορος της Μονακό! (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Η Λιλ κέρδισε 2-1 στο Στρασβούργο κι ανέβηκε στην 4η θέση της Ligue 1 την ώρα που η Μονακό έχασε… ξανά, με 3-1 από τη Νιμ, παίζοντας με 9 από το 32′! Εκκωφαντικό «διπλό» η Ρεμς επί της Ανζέ με 4-1.

Βήμα για την έξοδο της στα ευρωπαϊκά Κύπελλα της νέας σεζόν έκανε η Λιλ, που επικράτησε με 2-1 μέσα στο Στρασβούργο επί της τοπικής ομάδας για την 22η αγωνιστική του Championnat κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από νωρίς, με τον Τόμασον να σκοράρει μόλις στο 12΄, ωστόσο οι «λιλουά» έκαναν την αντεπίθεσή τους στην επανάληψη, όπου και ευτύχησαν αρχικά να ισοφαρίσουν λίγο μετά την μια ώρα αγώνα με τον Μαγκαλιάες. Για να έρθει ο Οσιμέν με χτύπημα πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, στο 80ο λεπτό και να «σφραγίσει» το 1-2 για την ομάδα του.

Δεν έχει… τελειωμό το «μαρτύριο» για την Μονακό, η οποία γνώρισε τρίτη διαδοχική στο γαλλικό πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 3-1 από την προτελευταία Νιμ, επιβεβαιώνοντας έτσι το «κακό φεγγάρι» που βρίσκεται!

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, με τον Μπεν Γεντέρ να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση των γηπεδούχων πριν το ημίοωρο με τον Μιγκέλ. Ωστόσο, οι αποβολές των Μπακαγιόκο και Μαρτίνς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 32’ μάλλον… τελείωσαν το ματς για την Μονακό. Αφού η Νιμ κατάφερε να σκοράρει δις στη συνέχεια, μέχρι το 79ο λεπτό…

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/01)
Ρεν-Ναντ 3-2
(71′, 90+7′ Ραφίνια, 90+5′ Μπουριγκό – 47′ αυτ. Ντα Σίλβα, 80′ Σιμόν)

Σάββατο (01/02)
Παρί-Μονπελιέ 5-0 (8’ Σαράμπια, 41’ Ντι Μαρία, 44’ Κονγκρέ (αυτ.), 57’ Εμπαπέ, 65’ Κουραζαουά)

Ντιζόν-Μπρεστ 3-0
(3′, 20′ Μπαλντέ, 77′ Μαβιντιντί)

Νιμ-Μονακό 3-1
(27′ Μιγκέλ, 62′ Φιλιποτό, 79′ Μαρτίνες – 13′ Μπεν Γεντέρ)

Ανζέ-Ρεμς 1-4
(7′ Αλιουί – 38′ πεν. Τουρέ, 62′ Αμπντελχαμίντ, 74′ αυτ. Σάντα Μαρία, 75′ Ντιά)

Στρασβούργο-Λιλ 1-2
(12′ Τόμασον – 65′ Γκάμπριελ, 80′ πεν. Οσιμέν)

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις