Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε στα πέναλτι η Νιούκαστλ

Στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας προκρίθηκε η Νιούκαστλ, που επικράτησε 5-4 στα πέναλτι της Νιούπορτ εκτός έδρας σε νοκ άουτ παιχνίδι για τον 4ο γύρο.

Τα χρειάστηκε, αλλά πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του Λιγκ Καπ Αγγλίας η Νιούκαστλ. Οι «καρακάξες», ήρθαν ισόπαλες 1-1 με την Νιούπορτ της Β’ Αγγλίας στην κανονική διάρκεια, αλλά πήραν την πρόκριση στα πέναλτι με σκορ 5-4.

Οι γηπεδούχοι, αιφνιδίασαν την Νιούκαστλ στο 5ο λεπτό με τον Έιμπραχαμς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, είχαν καθολική υπεροχή, όμως δεν μπόρεσαν να καρποφορήσει.

Έπειτα από 28 τελικές φάσεις μπροστά στην εστία της Νιούπορτ, η Νιούκαστλ ισοφάρισε στο 87ο λεπτό με τον Σέλβεϊ.

Στη συνέχεια, χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες για τη νίκη και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Νιούκαστλ επικράτησε 5-4 και πλέον περιμένει την κλήρωση για να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά.

The post Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε στα πέναλτι η Νιούκαστλ appeared first on Thema Sports.