Hμέρα των φιλοξενουμένων ήταν η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Ανδρών που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020.

Στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια της ημέρας επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι.

Την «τιμή» των γηπεδούχων «έσωσε» η Ε.Ν.Π. που κέρδισε στον αγώνα της ημέρας τη N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ.

Στην Κλειστή Αίθουσα της Δερύνειας ο Green Air Παφιακός κέρδισε την γηπεδούχο Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη και για την Αναγέννηση Δερύνειας που επικράτησε μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ.

Εξάλλου, στο προσφυγικό ντέρμπι, η Ανόρθωση άνκαι έχανε, επικράτησε της ΑΕ Καραβά στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 3-1 και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη.

* Την 2η αγωνιστική είχε ρεπό η Ομόνοια.

«Ο νόμος του Παραλιμνίου»

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-15, 22-25, 25-23, 25-16)

Στο «Παλατάκι» του Παραλιμνίου, η Ε.Ν.Π. πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Ανδρών της N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ.

Η Ένωση ήταν καλύτερη και εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν αλλά δεν είχαν διάρκεια.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Ένωση στο πρώτο σετ που μετά το αρχικό 09-06 αύξησε τη διαφορά για να κερδίσει σε 21’ με 25-15 και να προηγηθεί με 1-0 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα παρουσιάστηκε με άλλο πρόσωπο στο δεύτερο σετ εξασφαλίζοντας διαφορά 07-12. Η Ε.Ν.Π. κατάφερε να μειώσει στο -3 15-18, οι «ερυθρόλευκοι» όμως κράτησαν 22-25 σε 21’ ισοφαρίζοντας στο «Παλατάκι» του Παραλιμνίου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με την έναρξή του με τους «βυσσινί» και τους «ερυθρόλευκους» να επιχειρούν να πάρουν τον έλεγχο (05-05). Η Ένωση πήρε μικρή διαφορά 11-09 που τη διατηρούσε, αλλά η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε 16-16.

Οι «βυσσινί» σε ένα αγώνα με πολύ ενδιαφέρον προηγήθηκαν 20-17 και 22-19, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 22-21. Η Ένωση όμως κατάφερε να κερδίσει 25-23 σε 32’ και να προηγηθεί εκ νέου.

Στο ίδιο τέμπο άρχισε το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν αλλά την Ένωση να ξεφεύγει με +3 12-09. Ακολούθως, οι παίκτες του Ν. Ρουμελιώτη αύξησαν σε 19-12 και 20-14

Ε.Ν.Π. (Ν.ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Γεωργίου, Acosta, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου, Cutinho, Stevovic – Λίμπερο: Κανάρης – Αλλαγές: Στέκας.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Παναγιωτίδης, Ramma, Γ.Χρυσοστόμου, Α. Χρυσοστόμου, Nommistru, Νικολάου- Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Χατζηβασίλης.

Νίκη «βάλσαμο» και ψυχολογίας

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (19-25, 18-25, 18-25)

Νίκη «βάλσαμο» για την περιπέτεια που πέρασε με τον κορωνοϊό και παράλληλα ψυχολογίας ενόψει του εξ αναβολής ντέρμπι της Δευτέρας με την Ομόνοια κρίνεται η νίκη του Green Air Παφιακού στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας επί της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 0-3.

Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη που έπαιξε σοβαρά πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν, ενώ η αντίστοιχη του Π. Κωνσταντίνου που έμπαινε καλά στα σετ αλλά δεν είχε συνέχεια έχασε για δεύτερη φορά.

Πολύ ενδιαφέρον είχε το πρώτο σετ στη Δερύνεια μέχρι τα μέσα του παιχνιδιού. Η τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιάς πίεσε τον Green Air Παφιακό. Η ομάδα του Φρενάρους προηγήθηκε αλλά η ομάδα της Πάφου πήρε διαφορά κερδίζοντας σε 25’ το σετ και προηγήθηκε.

Η Ολυμπιάς Φρενάρους έβαλε ξανά δύσκολα στον Green Air Παφιακό και προηγήθηκε στο σκορ 04-02. Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 10-10 με την ομάδα του Καμπερίδη να ξεφύγει 15-19 και να κερδίσει σε 24’ 18-25 αυξάνοντας σε 0-2 το δείκτη του σκορ.

Για τρίτο σετ η Ολυμπιάς μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 07-05 με τον Green Air Παφιακό να ισοφαρίζει 11-11 και να ξεφεύγει ξανά με 12-15 και 14-19 και 17-22 για να κερδίσει 18-25 σε 27’ και τον αγώνα 0-3 σετ σε 76’

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Σαράντης, Allen, Payan, Αδάμου, Παπέττας, Βααιλείου – Λίμπερο 1: Πρωτοπαπάς, Λίμπερο 2: Παύλου. – Αλλαγές: Ξενοφώντος, Χαραλάμπους.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Petty, Παφίτης, Ζηκάκης, Γιαννάκος, Syftestad – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Βρήκε «χρυσάφι» στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 1-3 (18-25, 17-25, 26-28, 17-25)

Τη σπουδαιότερή της νίκη μέχρι την επόμενη βρήκε από την 2η αγωνιστική η Αναγέννηση Δερύνειας. Μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» κέρδισε το ανανεωμένο ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ και βρίσκεται στην κορυφή με δυο νίκες σε δυο αγώνες.

Στη χρονιά που συμπληρώνει 100 χρόνια οι «πράσινοι» του Γ. Μέλκα θέλουν να διακριθούν και ήδη κάνουν σημαντικά βήματα.

Το ΑΠΟΕΛ στη νέα του version με τον Μάριο Στρουγκάρεβιτς στη βασική εξάδα δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικό, ωστόσο ισοφάρισε και έχασε το τρίτο σετ στους έξτρα πόντους, κάτι που του κόστισε ψυχολογικά.

Η Αναγέννηση εμφανίστηκε πιο έτοιμη στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» απέναντι στο νέο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκαν 15-19 για να κερδίσουν σε 24’ 18-25 ανοίγοντας το σκορ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ».

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 06-04 με την Αναγέννηση να προηγείται όμως 13-15. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν 15-15. Η Ομάδα του Λάϊου ανέβηκε και προηγήθηκε 23-17 βάζοντας βάσεις επικράτησης για να τελειώσει το σετ σε 24’ με 25-17 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το ξεκίνημα της Αναγέννησης ήταν πολύ καλό στο τρίτο σετ και ξέφυγε 07-12 με το ΑΠΟΕΛ να επιχειρεί το come back μειώνοντας στους τρεις 13-16 για να βρεθεί μια «ανάσα» από την ομάδα της Δερύνειας 16-17 και ισοφάρισε 18-18.

Οι παίκτες του Λάϊου έκαναν την ανατροπή και προσπέρασαν 21-19 αλλά οι παίκτες του Μέλκα έκαναν εκ νέου την ανατροπή 22-23 σε ένα εντυπωσιακό σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση πιο αποτελεσματική να κερδίζει 26-28 σε 32’ και να ανακτά το προβάδισμα.

Η Αναγέννηση με πολύ καλή ψυχολογία μπήκε στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-05. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο, αλλά οι «πράσινοι» πιο καλοί προηγήθηκαν 12-18 για να κερδίσουν 17-25 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Jansons, Saar, Αβερκίου, Σοφοκλέους, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής – Λίμπερο: Παντελή – Aλλαγές: Παναγίδης, Κανάρης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Κούρμουζος, Antonic, Αποστόλου, Τόφια, Costa, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου -Αλλαγές: Μπέης.

«Αλάνθαστη» με ανατροπή η «Κυρία»

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (25-21,21-25, 16-25, 18-25)

Δυσκολεύτηκε αρκετά, βρέθηκε να χάνει απέναντι σε μια εντυπωσιακή στο πρώτο σετ ΑΕ Καραβά με 0-1 σετ, αλλά η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει το προσφυγικό ντέρμπι στην προσωρινή έδρα της ΑΕ Καραβά το Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

Η «Μεγάλη Κυρία» που είχε στη σύνθεσή της τον Κωνσταντίνο Ευσταθίου, κέρδισε με 3-1 σετ και πέτυχε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η ΑΕ Καραβά ήταν πάρα πολύ καλή τουλάχιστον για δυο σετ και εξαιρετική στο πρώτο, δείχνοντας ότι φέτος θα διεκδικήσει κάτι καλό.

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕ Καραβά στο πρώτο σετ. Μια ομάδα με αρχή και τέλος κέρδισε άνετα τη μέτρια Ανόρθωση με 25-21 σε 25’. Η ομάδα του Καραβά προηγήθηκε 20-14, η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω και να αποτρέψει το 1-0.

Πολύ καλά μπήκε και στο δεύτερο σετ η ΑΕ Καραβά. Είχε σταθερά την πρωτοπορία μεταξύ 2-3 πόντων 13-10, 14-12.

Το προσφυγικό ντέρμπι ήταν όνομα και πράμα με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει 18-18. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη κατάφερε να πάρει τα ηνία 20-22 για να επιβληθεί τελικά με 21-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Με τον «αέρα» του 1-1 μπήκε η Ανόρθωση στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-04, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε στον πόντο 08-09. Η βαρωσιώτικη ομάδα ήταν καλύτερη ξεφεύγοντας με 09-13 και κατέστη φαβορί για το σετ 12-18 για να επικρατήσει 16-25 σε 25’ ανατρέποντας το 0-1 σε 2-1.

Μετά το αρχικό 03-03 η Ανόρθωση ανέβηκε αισθητά στη συνέχεια και ξέφυγε 12-19. Η ΑΕ Καραβά σε μια απέλπιδα προσπάθεια μείωσε στο -3 18-21 αλά με σερί 00-04 η Ανόρθωση κέρδισε με 18-25 σε 24’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ σε 103’.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Μοσχοβάκης, Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Kaminski, Καρακατσάνης – Λίμπερο: Αντωνίου- Αλλαγές: Χατζηδαμιανού, Β. Αχιλλέως.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφή, Τorres, Ευσταθίου, Maxson, Σαββίδης, Knezevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός.

Ντέρμπι στη συνέχεια

Η συνέχεια έχει ντέρμπι και αφορά τον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ Green Air Παφιακός – Ομόνοια που θα διεξαχθεί στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» και ορίστηκε να διεξαχθεί τη Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020.

Η 3η αγωνιστική θα διεξαχθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020 και περιλαμβάνει το ντέρμπι Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».

Στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» θα γίνει το νέο προσφυγικό ντέρμπι N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Καραβά. Ενδιαφέρον προκαλεί το παιχνίδι Green Air Παφιακός – Ε.Ν.Π. στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

Στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» η Ομόνοια θα φιλοξενήσει την Ολυμπιάς Φρ. Ρεπό θα έχει η Αναγέννηση Δερύνειας.

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Α΄ ΑΝΔΡΩΝ: Βραδιά των φιλοξενούμενων, έσωσε την… τιμή των γηπεδούχων η ΕΝΠ – Η βαθμολογία και η συνέχεια appeared first on Thema Sports.

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.