«Κτύπησε» τρεις φορές ο Κβιλιτάια και μόνη στην κορυφή η Κυρία

Η Ανόρθωση έδειξε αντίδραση μετά την ήττα στο ντέρμπι από την ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 4-2 της ΕΝΠ στο «Παπαδόπουλος». «Βροχή» τα τέρματα στο ματς. Πρωταγωνιστής ο Κβιλιτάια που πέτυχε χατ-τρικ (13’,53’, 73’),. Τρία (!) πέναλτι στον αγώνα. Ανέβηκε μόνη στην πρώτη θέση η Κυρία και περιμένει «στραβοπάτημα» του Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού. Δύσκολα τα πράγματα για την ΕΝΠ που συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Η Κυρία, ξεκίνησε νωθρά και νωχελικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα από τα 11 βήματα.

Ο Χουσμπάουερ, στο 12’ έκλεψε την μπάλα, και ο Μπαρμπόζα βρήκε τα πόδια του Τσέχου ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, αντί την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 13’ ο Κβιλιτάια εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, συνέχισε να είναι σε… ρηχά νερά στο α’ μέρος, με την ΕΝΠ να προσπαθεί, αλλά χωρίς ουσία και ευκαιρίες.

Έτσι, η Κυρία με το υπέρ της 1-0, που έγινε από την άσπρη βούλα, πήγε στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, με τον ίδιο τρόπο όπως και στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Κβιλιτάια, στο 53’ μετά από μαρκάρισμα του Φαν Άνχολτ, ευστόχησε από τα 11 βήματα, σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έγραψε το 2-0.

Στο 62’ ο Γιάννης Αναστασίου έδωσε νέο πέναλτι, το τρίτο συνολικά, αυτή τη φορά για την ΕΝΠ, μετά από χέρι του Σίλντενφελντ σε σουτ του Μαρκόσι. Ο Φελίπε, στο 63’, ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και μείωσε σε 2-1.

Ο… ορεξάτος Κβιλιτάια, ήθελε το χατ τρικ και το βρήκε στο 73’. Ο Χριστοφή έδωσε πάσα στον Γεωργιανό και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 3-1.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα, τα γκολ… ήρθαν βροχή. Πρώτος ο Μπαλοτέλι για την ομάδα του Κάρλος Φερέρ στο 86’ μείωσε ξανά, σε 3-2, ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, στο 88’ ο Σελίν… επανέφερε τη διαφορά των δύο γκολ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε μόνη στην κορυφή με 26 βαθμούς, και ευελπιστεί σε ένα αρνητικό αποτέλεσμα του Απόλλωνα κόντρα στην ΑΕΛ. Από την άλλη, η ΕΝΠ παρέμεινε στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (84′ Κορρέα), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46′ Χριστοφή), Μίχα (56′ Πηλέας), Μαργκάσα (46′ Ελουντού), Κβιλιτάια (79′ Μανιάς)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Παρούτης, Καλτσάς

ΕΝΠ (Φερέρ): Πέτρου, Φαν Άνχολτ (67′ Μουλαζίμης), Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ (60′ Μπαλοτέλι), Μπελόνε (78′ Κοσμάς), Λουσέρο, Φελίπε, Μαρκόφσκι (78′ Κολοκούδιας), Θεοδώρου, Ντένινγκ (60′ Ουντόζι)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+4′ Kίτρινι στον Μπαρμπόζα.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ ΓΚΟΛ 4-2. Η μπάλα βρίσκει στον Σελίν και πάει στα δίκτυα.

86′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Μπαλοτέλι με πλασέ μειώνει.

84′ Ο Κορέα στη θέση του Γκαλίτσιου.

79′ Ο Μανιάς αντικαθιστά τον Κβιλιτάια.

78′ Μαρκόφσκι και Μπελόνε αφήνουν τη θέση τους σε Κολοκούδια και Κοσμά.

73′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Χριστοφή έδωσε στον Κβιλιτάια, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το χατ-τρικ.

67′ Μουλαζίμης στη θέση του Φαν Άνχολτ.

67′ Σουτ του Θεοδώρου, πάνω από τα δοκάρια.

63′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Φελίπε με εύστοχη εκτέλεση μειώνει για την ΕΝΠ.

62′ Πέναλτι για την ΕΝΠ, μετά από χέρι του Σίλντενφελντ.

61′ Σουτ του Θεοδώρου, αποκρούει ο Λόρια.

60′ Ντένινγκ και Ιρέπ εκτός, εντός Ουντόζι και Μπαλοτέλι.

56′ Πηλέας μέσα, έξω ο Μίχα.

53′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Γεωργιανός ευστοχεί ξανά και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

52′ Νέο πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από μαρκάρσιμα του Φαν Άνχολτ στον Κβιλιτάια.

46′ Eλουντού και Χριστοφή αντί Μαργκάσα και Χουσμπάουερ.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+2′ Κίτρινη στον Μίχα.

45 Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

41′ Κίτρινη στον Μπελόνε.

36′ Κίτρινη στον κόουτς της ΕΝΠ, Κάρλος Φερέρ.

35′ Kίτρινη στον Ντένινγκ.

30′ Κεφαλιά του Ντένιγκ, άστοχη.

28′ Σέντρα του Μαρκγάσα, ο Χουσμπάουερ έβαλε την προβολή, μπλόκαρε ο Πέτρου.

19′ Kίτρινη στον Νταουσβίλι.

13′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για να ανοίξει το σκορ.

12′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Χουσμπάουερ έκλεψε την μπάλα και ο Μπαρμπόζα βρήκε πόδια αντί για μπάλα.