Δραματικό φινάλε στο Τσίρειο με Μαέ… «εκτελεστή» στο 90+2′!

Η Ομόνοια κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, όμως η ο Μαέ είχε την τελευταία λέξη στις καθυστερήσεις του αγώνα στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στο Τσίρειο που έληξε στην ισοπαλία 1-1, ισοφαρίζοντας στο 90+2′ το γκολ του Λοΐζου στο 6′.

Με το καλημέρα της αναμέτρησης, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Συγκεκριμένα, στο 6ο λεπτό, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα και ο Λοΐζου που βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής, με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Από εκείνο το σημείο, είχαμε πιο πολύ παιχνίδι τακτικής με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και να επιτίθενται κυρίως από τη δεξιά τους πλευρά με τον Τόρες.

Ο Ισπανός είχε δύο καλές στιγμές προς το τέλος του πρώτου μισού αλλά την πρώτη φορά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη προσπάθεια του, ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα το σουτ του. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Λέζιακς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μπάμπιτς και έβαλε την κόντρα, πριν ο Κροάτης «εκτελέσει».

Κάπως έτσι, το 1-0 υπέρ του τριφυλλιού «έκλεισε» το ημίχρονο και οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η αναμέτρηση άρχισε με καλό ρυθμό και τις ομάδες αμφότερες να χάνουν ευκαιρίες για γκολ, με τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι γηπεδούχοι, απείλησαν με κάποια μακρινά σουτ, όμως ο Φαμπιανό ήταν σε ετοιμότητα, ενώ το τριφύλλι πρόσεξε περισσότερο τα μετόπισθεν του και να μην δεχθεί γκολ.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, συνέχιζε να προσπαθεί, όμως δεν γινόταν απειλητική, αφού αυτή του Χένινγκ Μπεργκ ήταν εξαιρετική στα ανασταλτικά της καθήκοντα.

Παρόλα αυτά, η «χρυσή» αλλαγή του Κυπροβόσνιου κόουτς, ο Μαέ, στο 90+2’ είπε την τελευταία λέξη και ισοφάρισε σε 1-1 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η ΑΕΛ παραμένει στην κορυφή μετά από αυτή την ισοπαλία, ανεβαίνοντας στους 38 βαθμούς ωστόσο, απειλείται από τον Απόλλωνα, που αγωνίζεται αυτή την ώρα στο Δασάκι με τον Εθνικό. Από την άλλη, η Ομόνοια ανέβηκε στη δεύτερη θέση στους 36 πόντους όσους έχουν και οι κυανόλευκοι.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (82′ Μαΐντεβατς), Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος, Ζντραφκόφσκι (82′ Δ. Αβραάμ), Ριέρα, Ντανίλο, Τόρες, Αβραάμ (31′ Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (70′ Μαέ)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγεβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Παπαφώτης

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Λοΐζου (50′ Σέχου), Τζιωνής, Ντούρις (68′ Ασάντε), Κακουλλής (50′ Τιάγκο)

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Τσέποβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζντραφκόφσκι(3η) / Λέζιακς (3η), Λανγκ (3η)

To LIVE:

90+2′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μαέ ισοφαρίζει.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85′ Γύρισμα του Τόρες, μπλοκάρει σταθερά ο Φαμπιάνο.

82′ Δ. Αβραάμ και Μαΐντεβατς μέσα, εκτός Ζντραφκόφσκι και Αντωνίου.

70′ Ο Μαέ αντικαθιστά τον Μπάμπιτς.

68′ Ο Ασάντε παίρνει τη θέση του Ντούρις.

67′ Κίτρινη στον Ζντραφκόφσκι ο οποίος θα απουσιάσει σε ένα από τα δύο επόμενα ματς της ΑΕΛ, φτάνοντας σε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

67′ Και πάλι ο Φαμπιάνο απομακρύνει νέο σουτ του Ντανίλο.

62′ Σουτ του Ντανίλο, πέφτει και μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

56′ Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

55′ Κίτρινη στον Λανγκ. Χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς της Ομόνοιας. Είτε την 20η είτε την 21η αγωνιστική.

54′ Πλασέ του Τιάγκο, ο Βοζίνια μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

53′ Μακρινό καλό σουτ του Αντωνίου, λίγο έξω.

50′ Σέχου και Τιάγκο  μέσα, Λοΐζου και Κακουλλής έξω.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+2′ Ο Λέζιακς προλαβαίνει την υστάτη τον Μπάμπιτς ο οποίος ήταν απέναντι από τον Φαμπιάνομ βάζοντας την κόντρα.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44′ Το σουτ του Τζιωνή κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

43′ Ο Φαμπιάνο, έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τόρες.

42′ Πλασέ του Τόρες, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

33′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ από πλάγια θέση, ο Βοζίνια δεν αιφνιδιάστηκε και διώχνει με γροθιές.

31′ Αντάμοβιτς αντί Αβραάμ.

11′ Κίτρινη στον Λέζιακς. Χάνει ένα εκ των δύο αγώνων που έρχονται για την Ομόνοια.

6′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Λέζιακς ανέβηκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Λοΐζου αμαρκάριστος, με κοντινό πλασέ, άνοιξε το σκορ.