Επίσκεψη στις καταβόθρες που βρίσκονται στον ποταμό Γυαλιά στο Πέρα Χωριό Νήσου πραγματοποίησε ο Aνδρέας Ιωσήφ, ανεξάρτητος υποψήφιος Δήμαρχος Νότιας Λευκωσίας – Ιδαλίου. Σε ανακοίνωσή του, αναφέρεται ότι πρότεινε να μελετηθεί το ενδεχόμενο συνεργασίας με το κεντρικό κράτος και την ΕΕ για αξιοποίηση της περιοχής για επιστημονικούς σκοπούς.
«Η ασφάλεια των πολιτών πρέπει να είναι ύψιστη προτεραιότητα. Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες θα πρέπει να ενημερώνονται συνεχώς για το γεωλογικό φαινόμενο και τις συνέπειες του ώστε να αποφεύγουν να προσεγγίζουν την περιοχή», ανέφερε, σημειώνοντας ότι τα μέτρα που λήφθηκαν από το Κοινοτικό Συμβούλιο Πέρα Χωριού – Νήσου με την περίφραξη της περιοχής είναι επαρκή και συμβάλουν στην ασφάλεια των πολιτών.
ΑΠΟ ΚΥΠΕ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις