Τσίμπησε βαθμό η Ντόρτμουντ, χάρη στη… γκάφα της χρονιάς! (video)

Χάρη στην αφέλεια του 23χρονου Όντρεϊ Ντούντα της Χέρτα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μέσα στο Βερολίνο.

Στην αποψινή αναμέτρηση στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, μετά από ένα μέτριο ποιοτικά και χωρίς τέρματα πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Ντέιβι Ζέλκε, έπειτα από ενέργεια του Βαλεντίνο Λάζαρο στο 46ο λεπτό, και έφτασαν… μια ανάσα από το 2-0 στο 62′, όταν η μπάλα θα κατέληγε ούτως ή άλλως στα δίχτυα του Ρομέιν Μπούρκι μετά την προσπάθεια του Σαλομόν Καλού.

Ωστόσο, ο επιπόλαιος και ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ Όντρεϊ Ντούντα, θέλησε να χριστεί αυτός σκόρερ και φυσικά το γκολ δεν μέτρησε!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, η οποία δεν είχε ούτε απόψε τον «φευγάτο» Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, βρήκε το σθένος να επιτεθεί και να αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Ιάπωνα Σίνζι Καγκάβα να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με κοντινή κεφαλιά στο 71ο λεπτό.