Τελικό: Κολομβία-Αγγλία (4-3 στα πέναλτι η Αγγλία)

Η Κολομβία αντιμετωπίζει την Αγγλία σε μια αναμέτρηση για τους »16» του Μουντιάλ με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Tο live της ιστοσελίδας μας:

Ένα κουβάρι όλοι οι Άγγλοι πανηγυρίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στα πέναλτι.

Στην επόμενη φάση και στους »8» η Αγγλία που απόκλεισε την Κολομβία με σκορ 4-3 στα πέναλτι

Ξεκινά η διαδικασία των πέναλτι, πρώτη θα χτυπήσει η Κολομβία:

Κολομβία: 1-0, 2-1, 3-2, δοκάρι από τον Ουρίμπε, αστοχεί ο Μπάκα

Αγγλία: 1-1, 2-2, αστοχεί ο Χέντερσον, 3-3, 4-3

• Λήξη και του έξτρα χρόνου, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι
116′ Αλλαγή για την Κολομβία. Εκτός ο Άριας, μέσα ο Ζαπάτα

113′ Αλλαγή για την Αγγλία. Εκτός ο Γουόκερ, μέσα ο Ράσφορντ. Όλα για όλα από την Αγγλία!

112′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Σουτ του Ρόουζ από πλάγια θέση από πάσα του Χέντερσον, η μπάλα άουτ.

105′ Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

• Λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης
104‘ Ευκαιρία για την Κολομβία, με την κεφαλιά του Φαλκάο να καταλήγει άουτ

100‘ Σοκαρισμένοι οι Άγγλοι στη διάρκεια της παράτασης, φαίνονται πολύ επηρεασμένοι

95‘ Έχει μπει με ανεβασμένη ψυχολογία η Κολομβία μετά την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα

90′ Ξεκίνησε το πρώτο μέρος της παράτασης

• Έληξε το 90λεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 μετά και το γκολ του Μίνα στις καθυστερήσεις του ματς. Παράταση λοιπόν στο Κολομβία-Αγγλία

90+3′ ΓΚΟΟΟΛ για την Κολομβία! Ο θηριώδης Γέρι Μίνα νίκησε τους πάντες και κάνει ξανά το θαύμα του και το ματς είναι στο 1-1

87‘ Αδύναμο σουτ του Φαλκάο, εύκολα ο Πίκφορντ

81′ Πρώτη ευκαιρία για την Κολομβία! Τραγικό λάθος του Γουόκερ, ασίστ του Μπάκα στον Κουαδράδο, αλλά το σουτ του τελευταίου είναι κακό

73′ Εκτέλεση κόρνερ για την Αγγλία, ο Μαγκουάιρ πιάνει την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά από μακριά, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

61′ Αλλαγή για την Κολομβία. Εκτός ο Λέρμα, μέσα ο Μπάκα

57′ ΓΚΟΟΟΛ για την Αγγλία με τον Κέιν να σκοράρει από τα 11 βήματα και να κάνει το 0-1 γα τα »λιοντάρια»

55‘ Δεν θέλει να δει το VAR ο διαιτητής

54′ Πέναλτι για την Αγγλία σε τράβηγμα που έγινε εντός περιοχής στον Κέιν

50‘ Έχει γείρει το γήπεδο προς την εστία της Κολομβίας

46′ Έναρξη στο δεύτερο μέρος

• Λήξη του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0
45‘ Μακρινό σουτ του Κέιν, η μπάλα άουτ

42‘ Εξαιρετική εκτέλεση του Τρίπιερ, η μπάλα περνά άουτ. Κοντά στο δοκάρι της εστίας του Οσπίνα

41‘ Κίτρινη κάρτα στον Μπάριος. Μπορούσε να δείξει και κόκκινη ο Αμερικανός ρέφερι, Γκάιγκερ

40‘ Χτύπημα του Μπάριος με το κεφάλι στον Χέντερσον. Ένταση μεταξύ των παικτών

32‘ Μέχρι στιγμής ο παίκτης που ξεχωρίζει είναι ο Τρίπιερ που κάνει πολλά χιλιόμετρα από τη δεξιά πτέρυγα. Πραγματικά πάρα πολύ θετικός. Αν η Αγγλία παρουσιαστεί πιο ουσιαστική στην τελική της πάσα, θα μπορέσει να σκοράρει

29‘ Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. Η Κολομβία το έχει φέρει στα μέτρα της

22‘ Πρώτη απειλητική επίσκεψη της Κολομβίας στην περιοχή της Αγγλίας, ούτε τελική προσπάθεια όμως για τους «καφετέρος»

16′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Σέντρα του Τρίπιερ από δεξιά, ο Κέιν δεν μπόρεσε να είναι ακριβώς στο σημείο που έπρεπε και η μπάλα από την κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

13‘ Σουτ του Στέρλινγκ υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα κοντράρει στα σώματα

10‘ Η Αγγλία έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχει και κάποιες στημένες φάσεις, αλλά η Κολομβία καταφέρνει να αντιμετωπίσει τους αντιπάλους τους

1′ Έναρξη της αναμέτρησης

Οι ενδεκάδες του παιχνιδιού:

Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μπάριος, Κ. Σάντσες, Ντ. Σάντσες, Μίνα, Λέρμα, Μοχίκα, Κιντέρο, Κουαδράδο, Φαλκάο

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί, Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ, Κέιν

Διαιτητής: Μαρκ Γκάιγκερ (ΗΠΑ)

Τατάρ: Απέρριψε πρόταση της Ολγκίν για τριμερή συνάντηση με τον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη

Ο ηγέτης της τουρκοκυπριακής κοινότητας Ερσίν Τατάρ δήλωσε ότι η Ειδική Αντιπρόσωπος του Γενικού Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) για την Κύπρο, Μαρία Άνχελα Ολγκίν Κουεγιάρ, πρότεινε σήμερα κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους μια τριμερή συνάντηση με τον ίδιο και τον Πρόεδρο Νίκο Χριστοδουλίδη, αλλά η πρόταση αυτή απορρίφθηκε από τον ίδιο.