Ματς – ΘΡΙΛΕΡ και «πράσινο» μπρέικ στα πέναλτι!

Σε ένα αγώνα πραγματικό θρίλερ που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η Ομόνοια επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο «αιώνο» τελικό του πρωταθλήματος φούτσαλ που έγινε στο Λευκόθεο με 2-3 (5-5 κανονική διάρκεια και παράταση) και έκανε το μπρέικ για το 1-0 στη σειρά!

Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ με τον Λεάντρο μόλις στο 1′, ενώ πήραν και προβάδισμα δύο γκολ με τον Ντάγκλας στο 4′ για να έρθει να ισοφαρίσει ο Μαντέλι σε 2-2 με δύο προσωπικά του γκολ στο 6′ και στο 8′. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» στο 30′ μπήκαν σε θέση οδηγού χάρις σε γκολ του Σέζαρ. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε όμως με τον Ομήρου στο 33′ και τον Παναγιώτου στο 36′ για να πάρει ξανά τα… ηνία του παιχνιδιού. Ο Μανώλη όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη ο αρχηγός της Ομόνοιας ισοφάρισε σε 4-4 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

Εκεί, στο 44′ ο Ιωάννου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Κώστα Χριστοδούλου για το το 5-4. Στην επανάλψη και συγκεκριμένα στο 50′, με 10μετρο πέναλτι ο Ράφαελ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 5-5, οδηγώντας τον αγώνα στη… ρωσική ρουλέτα!

Στη διαδικασία των πέναλτι οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 2-3 και έκαναν το 1-0 στη σειρά μαζί με μπρέικ!

Υπενθυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες θα εξασφαλίσει το τίτλο.

ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Ντάγκλας, Ράφαελ, Λεάντρο, Σ.Ομήρου

Αναπληρωματικοί: Δ.Δημητρίου. Ε. Περικλέους, Ν. Παναγιώτου, Γ. Κρέκος, Παλάος, Μ. Ομήρου, Χ. Ιακώβου.

Ομόνοια: Σκαμπύλης, Μαντέλι, Περέιρα, Γ. Ιωάννου, Μ. Μανώλη

Αναπληρωματικοί: Γ. Αλεξίου, Χ.Στυλιανού, Μ. Ιωάννου, Ελ Κέμπε, Μ. Λοΐζου, Βάντερσον, Κ. Στυλιανού (Τ)