Ανατροπή και νίκη με Ντοστ η Άιντραχτ

Ο Ολλανδός επιθετικός σκόραρε στο ντεμπούτο του και βοήθησε την Άιντραχτ να φτάσει στην ανατροπή και νίκη με 2-1 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Bundesliga πανηγύρισε και μάλιστα με ανατροπή η Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, έφτασε στην επανάληψη στη μεγάλη ανατροπή και στη νίκη με σκορ 2-1, χάρη στα γκολ του Ντοστ, ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του και του Πασιέντσια. Οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, είχαν προηγηθεί με τον Χένινγκς.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο στη Φρανκφούρτη, με την Άιντραχτ να έχει την πρώτη τελική προσπάθεια στο 21’ με σουτ του Καμαντά. Η Φορτούνα, παρότι δεν είχε την κατοχή της μπάλας και βρισκόταν σε θέση άμυνας, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 36’ με τον Χένινγκς, που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μοράλες. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και πάλι ο Καμαντά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, μπήκε ως αλλαγή από πλευράς Άιντραχτ ο νεοαποκτηθείς Μπας Ντοστ και στο ντεμπούτο του σκόραρε, κάνοντας το 1-1 στο 57’. Η είσοδος του Ολλανδού άλλαξε ολοκληρωτικά την εικόνα των γηπεδούχων, που πίεσαν ακόμη περισσότερο για το δεύτερο γκολ και τη μεγάλη ανατροπή. Η προσπάθειά τους δικαιώθηκε στο 85’, όταν ο Πασιέντσια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μικρή περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.