Νίκη της ΕΝΠ επί του ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της η καλαθοσφαιρική ομάδα του ΑΠΟΕΛ που έχασε στο Παραλίμνι από την ΕΝΠ με 77-63 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Την ερχόμενη Παρασκευή 18 Οκτωβρίου ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια στο Λευκόθεο (19:00).

Ισορροπημένο και σε χαμηλά σχετικά επίπεδα ήταν το σκορ στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα (10-10), ωστόσο στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι πήραν προβάδισμα (10-12) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος (14-18).

Στη 2η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους (21-32), αλλά τα συνεχιζόμενα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να μειώσει και να κλείσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή του (33-34).

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Κρις Χουγκάζ δεν μπήκε καλά στο παρκέ και η ΕΝΠ πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (38-34) και ανέβασε το προβάδισμα της στο +10 (46-36). Οι γαλαζοκίτρινοι μάζεψαν τη διαφορά στους 5 (50-45) και πήγαν στην τελευταία περίοδο στο -6, 55-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν νωρίς το προβάδισμα τους στο +12 (61-49) και κάπου εκεί το παιχνίδι φάνηκε ότι θα χανόταν. Εν τέλει ο ΑΠΟΕΛ έχασε με 77-63 και έχει μπροστά του λίγες ημέρες για να διορθώσει τις αδυναμίες που παρουσιάστηκαν σήμερα και με την προσθήκη των τριών παιχτών να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στην Ομόνοια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 33-34, 55-49, 77-63

Κρις Χουγκάζ: Γαβριήλ Κοιλαράς, Βασίλης Κούνας 8, Χρίστος Πυρίλλης 7, Jahii Carson 14, Axel Mpoyo 17, Θεόδωρος Παναγιώτου 3, Ιωάννης Γιανναράς, Ανδρέας Κωνσταντίνου 14.

Τέμπη: Ισχυρές ενδείξεις μεταφοράς εύφλεκτης ουσίας – «Αλλοίωση της σκηνής του εγκλήματος»

Καταγγελία στο «T»: Διευθυντής στη Λεμεσό άφησε στάσιμη μαθήτρια με εγχείρηση καρδιάς και κρίσεις πανικού

Θερμή αέρια μάζα και σκόνη επηρεάζουν την Κύπρο - Δείτε ζωντανά την εξέλιξη του καιρού το Σαββατοκύριακο

Αυξήθηκαν οι αφίξεις τουριστών τον Μάρτιο – Ποιοι τουρίστες προτίμησαν την Κύπρο

«Δεν μπορώ να αναπνεύσω»: Σοκαριστικό βίντεο από τη σύλληψη μαύρου άνδρα που πέθανε ενώ βρισκόταν υπό κράτηση

«Μάχες χαρακωμάτων» στους θεσμούς: Καταχωρήθηκε η αίτηση για παύση Ελεγκτή για ανάρμοστη συμπεριφορά

Καταχωρήθηκε σήμερα (26/4) από τους δικηγόρους της ηγεσίας της Εισαγγελίας, η αίτηση για παύση του Γενικού Ελεγκτή.