Δραματική νίκη για τη Γιουβέντους και παραμονή στην κορυφή – Τεσσάρες για Λάτσιο και Ρόμα – ΒΙΝΤΕΟ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Σ΄ένα ματς – θρίλερ με 3 αποβολές, ακυρωθέν γκολ και πολλές φάσεις η Γιουβέντους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρονάλντο στο 95΄ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Τζένοα και πάτησε ξανά στην κορυφή της Serie A.

Γιουβέντους – Τζένοα 2-1

Ένα ματς πραγματικό θρίλερ, με τον Ρονάλντο να… μιλάει στο 95΄και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του και να την φέρνει ξανά στην κορυφή της Serie A.

Η Γιουβέντους με την βοήθεια και του κόσμου της μπήκε πολύ καλά στον αγώνα. Η πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 17΄με τον Ντιμπάλα να σουτάρει, ο τερματοφύλακας της Τζένοα να αποκρούει και την μπάλα να βρίσκει και στον δοκάρι.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε και πάλι με το σουτ του να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το… σφυροκόπημα της Γιουβέντους συνεχίστηκε και στο 32΄ ο Ρονάλντο εξαπέλυσε μία… σουτάρα, όμως ο Ράντου πραγματοποίησε μία μοναδική επέμβαση.

Το γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους έλυσε ο Μπουνούτσι στο 36΄, ο οποίος με πανέμορφη κεφαλιά έκανε το 0-1.

Κόντρα στη ροή του ματς ο Κριστιάν Κουαμέ έκανε το 1-1 με πανέμορφη ενέργεια και… έβαλε δύσκολα στη Γιουβέντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Η Τζένοα, μετά την αποβολή του πρώτου ημιχρόνου, δέχτηκε άλλη μία και έμεινε με 9 παίκτες.

Η Τζένοα κρατούσε καλά με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της Ράντου. Στο τέλος βέβαια μίλησε ο Ρονάλντο.

Στο 94΄ σκόραρε, με τον διαιτητή με την βοήθεια του VAR να το ακυρώνει για οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα όμως, η «Γιούβε» κέρδισε πέναλτι και ο Ρονάλντο έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή η Γιουβέντους πάτησε ξανά στην κορυφή της Serie A, αφήνοντας πίσω της την Ίντερ.

Λάτσιο – Τορίνο 4-0

Η Λάτσιο ήταν το φαβορί του αγώνα και το απέδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό ο Καϊσέδο μπήκε μέσα στην περιοχή και έστειλε το σουτ του εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 25ο λεπτό ο Ασέρμπι πέτυχε το… γκολ της χρονιάς! Από τα 30 μέτρα περίπου έριξε μία οβίδα και η μπάλα κατέληξε στο δεξί… γάμα της εστίας της Τορίνο.

Μόλις λίγο αργότερα ο Ιμόμπιλε κλείδωσε τη νίκη με 2-0 για την ομάδα, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Λάτσιο συνέχισε να πιέζει και το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ να φτάνει στο 4-0. Με τη νίκη αυτή πάτησε γερά στην 5η θέση της Serie A.

Ουντινέζε – Ρόμα 0-4

Η Ρόμα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ουντινέζε, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Με τη νίκη αυτή η ιταλική ομάδα ανέβηκε στην 4η θέση της Serie A και έδειξε έτοιμη για… καλύτεραν πράγματα.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τα 4 γκολ για τη Ρόμα πέτυχαν 4 διαφορετικοί σκόρερ.