«Έσπασε το ρόδι» η Ομόνοια!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Κουκούρη στον πάγκο της, πήρε η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στην CBF Arena, με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, του ΑΠΟΠ με 87-76, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.  Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Nταρίον Γκιλ με 22 πόντους (13 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών έφτιαξαν διαφορά επτά πόντων (11-4), όμως τρία λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΠ ισοφάρισε (11-11) και μάλιστα μέχρι το τέλος της περιόδου πήρε προβάδισμα χάρις στο τρίποντο του Άθου Δημητρίου (13-16). Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (23-34) στο 15’, ενώ το τέλος του πρώτου ημίχρονου τους βρήκε μπροστά με διαφορά +8 (35-43).

Η Ομόνοια ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και έφερε τα πάνω κάτω. Ο ΑΠΟΠ πέτυχε μόνο εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ οι πράσινοι με 29 πόντους πήραν το προβάδισμα και δημιούργησαν διαφορά 12 πόντων (64-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «πράσινοι» έλεγξαν το σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο διατήρησαν το προβάδισμά τους, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 87-76.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 35-43, 64-52, 87-76