Στο ΚΑΣΤΡΟ του Τσιρείου δεν αστειεύεται – «Πάτησε» και τον ΑΠΟΕΛ και -2!

Η ΑΕΛ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο εξ αναβολής ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής. Τεϊσέιρα (5’) και Μαέ (56’) με πέναλτι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Συνεχίζει να είναι αήττητη η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στο Τσίρειο. Ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 45 πόντους η ομάδα της Λεμεσού, πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους γαλαζοκίτρινους του Σάββα Πουρσαϊτίδη που μένουν στους 24 βαθμούς και το -5 από την εξάδα, τέσσερα ματς πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και πολύ νωρίς οι γηπεδούχοι, στην πρώτη τους φάση κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, ενώ πριν, στο 1ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είδαν το σουτ του Λουντέμο να φεύγει πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Στο 5’ μετά από κόρνερ, ο Σάντος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κτύπησε στον Σιέλη και κατέληξε στον Τεϊσέιρα ο οποίος ανενόχλητος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα της Λεμεσού, στο 11’ είχε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της, όμως η κεφαλιά του Μαέ βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σίλβα.

Το επόμενο διάστημα, αν και είχε καλό ρυθμό, δεν υπήρξαν οι κλασικές ευκαιρίες ή οι φάσεις. Έτσι, αυτό το 1-0 υπέρ της ομάδας του Ντούσαν Κέρκεζ «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο.

Στην πρώτη φάση του β’ μέρους η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζόρζε μέσα στην περιοχή, έπειτα από προβολή της φάσης από τον ρεφ του ντέρμπι Λούκα Σωτηρίου, στο μόνιτορ του γηπέδου, αφού πρώτα ειδοποιήθηκε από το VAR.

O Mαέ στο 56’ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και πέτυχε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο της ομάδας του.

Οι γαλαζοκίτρινου του Σάββα Πουρσαϊτίδη έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στο 74’, με το κτύπημα φάουλ του Λουντέμο να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια και να φεύγει έξω.

Συνέχισαν να προσπαθούν και να δημιουργούν ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι. Στο 89’ ο Λούκας Σωτηρίου έδωσε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, όμως ακύρωσε την απόφαση του μετά από υπόδειξη του VAR καθώς υπήρχε οφσάιντ του Εφραίμ, πριν κάνει την παράβαση ο Μπουνόζα.

Έτσι, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 2-0, φτάνοντας τους και ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση με δύο πόντους διαφορά από τον Απόλλωνα. Ο ΑΠΟΕΛ μετρά ακόμα μια ήττα, τη δεύτερη συνεχόμενη και τα πράγματα για την εξάδα γίνονται πολύ δύσκολα αφού 4 αγώνες πριν το τέλος της α’ φάσης είναι στο -5 από τη Δόξα και στους 24 βαθμούς.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγεβιτς (83′ Έουλερ), Αντάμοβιτς (74′ Μπουνόζα), Τόρες (90+4′ Κωνσταντινίδης), Αντωνίου, Μαέ (74′ Μπάμπιτς)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Δ. Αβραάμ, Μελαναρκίτης

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης):  Σίλβα, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γαβριήλ (83′ Αποστολάκης), Ανουάρ (83′ Σατσιάς), Λουντέμο, Ζαχίντ, Εφραίμ, Κλωναρίδης (60′ Κατσαντώνης), Σαχάρ (72′ Νούχιου)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+4′ Κωνσταντινίδης μέσα, έξω ο Τόρες.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2′ Ακυρώνεται το πέναλτι του ΑΠΟΕΛ αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ του Εφραίμ.

88′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Μπουνόζα στον Εφραίμ.

86′ Ελάχιστα έξω η κεφαλιά του Σιέλη.

85′ Κεφαλιά του Κατσαντώνη, ο Βοζίνια διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

83′ Ο Έουλερ αντικαθιστά τον Μεντόγεβιτς.

83′ Aνουάρ και Γαβριήλ έξω, μέσα ο Σατσιάς και ο Αποστολάκης.

74′ Μπάμπιτς και Μπούνοζα εντός εκτός οι Μαέ και Αντάμοβιτς.

73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια και έξω.

72′ Νούχιου στη θέση του Σαχάρ.

65′ Κεφαλιά του Κατσαντώνη πάνω από τα δοκάρια.

60′ Κατσαντώνης αντί Κλωναρίδη.

56′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μαέ εκτελεί και ευστοχεί.

56′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε χέρι του Ζόρζε. Ο ρεφ, Λούκας Σωτηρίου είδε το μόνιτορ στο γήπεδο μετά από ειδοποίηση του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα.

48′ Σέντρα του Σαχάρ, η μπάλα έφτασε στον Ενσούε που έδωσε στον Ανουάρ, αυτό γύρισε, όμως η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε σε κόρνερ.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45 Κίτρινη στον Εφραίμ.

39′ Κίτρινη στον Ενσούε.

35′ O Aντωνίου έκανε την κεφαλιά ο Σίλβα έδιωξε, όμως η φάση είχε σταματήσει λόγω επιθετικού φάουλ.

15′ Φάουλ του Εφραίμ, κεφαλιά του Σιέλη, έξω.

11′ Κεφαλιά του Μαέ η μπάλα βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σίλβα και φεύγει έξω.

5′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τεϊσέιρα από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Ο αμυντικός της ΑΕΛ ευνοήθηκε από τις κόντρες μετά από κεφαλιά του Σάντος που χτύπησε στον Σιέλη.

1′ Σουτ του Λουντέμο από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Στο ΚΑΣΤΡΟ του Τσιρείου δεν αστειεύεται – «Πάτησε» και τον ΑΠΟΕΛ και -2! appeared first on Thema Sports.

Αντίποινα στο Ιράν αποφάσισε το Ισραήλ, κλειστά χαρτιά για το χρόνο επίθεσης

Καζάνει που «βράζει» είναι η Μέση Ανατολή, μετά την επίθεση του Ιράν στο Ισραήλ σε αντίποινα για το φονικό χτύπημα του δεύτερου στο ιρανικό προξενείο στη Συρία. Ο ισραηλινός πρωθυπουργός, Μπενιαμίν Νετανιάχου, έχει δεσμευτεί να απαντήσει στην Τεχεράνη και σταθμίζει τις επιλογές του για το τι θα κάνει.