«Αγριεμένη» Νάπολι (video)

H ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε «γκελάρει» τέσσερις εβδομάδες πριν απέναντι στον άλλο σύλλογο του Μιλάνου, την Ίντερ (0-0), στην μοναδική της μέχρι στιγμής εντός έδρας απώλεια βαθμών στο ιταλικό πρωτάθλημα, έτσι δεν είχε την παραμικρή διάθεση να επαναληφθεί κάτι τέτοιο με τη Μίλαν.

Με τον Λορέντσο Ιντσίνιε πραγματικό «δαίμονα» στην επίθεση και τους Μέρτενς, Καγιεχόν να κάνουν ό,τι θέλουν στη μεσαία γραμμή, η Νάπολι ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας τελικά στο σκορ στο 34ο λεπτό, με τον Ιταλό διεθνή επιθετικό και… αντικανονική χρήση του VAR από τον διαιτητή, για να δει αν ήταν οφσάιντ!

Οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου επιφύλασσαν αρκετές συγκινήσεις, με τον Ιντσίνιε να φτάνει δύο φορές κοντά στο 2-0 (δοκάρι στο 45+2′ – δύσκολη απόκρουση του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στο 45+4′), τον Σούσο να τραυματίζεται και να αντικαθίσταται από τον Αντρέ Σίλβα. Ο 18χρονος τερματοφύλακας επενέβη σωτήρια και στις προσπάθειες των Ντρις Μέρτενς (48′), Μάρεκ Χάμσικ (50′) στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Μίλαν του Βιντσέντσο Μοντέλα να ανεβαίνει κάπως μετά το 50ο λεπτό, αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του πολύπειρου Πέπε Ρέινα. Στο 72ο λεπτό η… σεμνή τελετή έλαβε οριστικά τέλος, με τον Πολωνό διεθνή μέσο Πιότρ Ζελίνσκι να μπαίνει ανενόχλητος στην περιοχή των «ροσονέρι» έπειτα από πανέξυπνη μπαλιά του Μέρτενς και να διαμορφώνει το 2-0, με πλασέ κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τελικά το γκολ της τιμής (2-1) με τον 22χρονο κεντρικό αμυντικό τους, Αλέσιο Ρομανιόλι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με την αποψινή εντός έδρας νίκη, η Νάπολι βρίσκεται στο +4 από την Γιουβέντους έπειτα από 13 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα, εν αναμονή του αυριανού εκτός έδρας αγώνα των νταμπλούχων με την φορμαρισμένη Σαμπντόρια, ενώ παράλληλα αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας ήττα και έκτη συνολικά για την -απογοητευτική σε μια ακόμη μεγάλη αναμέτρηση την φετινή σεζόν- Μίλαν, η οποία παρέμεινε στην 7η θέση, με 19 πόντους.