Δυο ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ από Χουράδο και Αβραάμ και δεν σταμάτησε ούτε στην Πάφο

Ούτε η Πάφος FC μπόρεσε να σταματήσει την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ κέρδισε μέσα στο Παφιακό Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» την Πάφο FC με 0-2.

Σκόρερ της αναμέτρησης οι Χουράδο (σημείωσε τρία μέχρι στιγμής στο φετινό πρωτάθλημα, τα πρώτα δύο ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε με Ερμή και Δόξα, ενώ σήμερα ήταν βασικός και σκόραρε) και Αβραάμ.

Α΄ Ημίχρονο

Μετά από ένα καλό ρυθμού παιχνιδιού Πάφος FC και ΑΕΛ πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου της αναμέτρησης της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πρώτης κατηγορίας χωρίς γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0 με τη φάση του 8ου λεπτού να είναι η πιο σημαντική μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

Διαβάστε:

Πήγε να το… ΤΙΝΑΞΕΙ στον αέρα νωρίς το Πάφος FC – ΑΕΛ ο Τσούκκας!

Η Πάφος FC ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έδειξε να είναι επικίνδυνη επιθετικά, προσπαθώντας να πιέσει ψηλά και να ζητήσει το λάθος από τους παίκτες της ΑΕΛ.

Η Λεμεσιανή ομάδα χρειάστηκε να περάσει κάποιο διάστημα στο πρώτο ημίχρονο και μετά να πιάσει ρυθμό και να βγει μπροστά για να απειλήσει την εστία του Μολ.

Τελικά οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πήγαν για 15λεπτη ξεκούραση.

Β΄ Ημίχρονο

Στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα και στο 48ο λεπτό με τον Χουράδο άνοιξε το σκορ, με κοντινό δυνατό σουτ.

Το γκολ αυτό έφερε τον Στίβεν Πρέσλι στο να κάνει ορισμένες αλλαγές ζητώντας την αντίδραση από την ομάδα του.

Η Πάφος FC δημιούργησε, έφτιαξε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά βρήκε απέναντι της έναν πολύ καλό Πρόσεκ, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία της ΑΕΛ.

Η Λεμεσιανή ομάδα με το υπέρ της προβάδισμα προσπάθησε πρωτίστως να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και στις κόντρα επιθέσεις να… σκοτώσει το παιχνίδι.

Κάτι που κατάφερε στο 87ο λεπτό με το δυνατό σουτ από κοντά του Αβραάμ.

Το τελευταίο σφύριγμα του Αβραάμ Τσούκκα βρήκε τους γαλαζοκίτρινους να πανηγυρίζουν το τέταρτο τρίποντο και να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, ενώ η νέα ήττα δεν αποκλείεται να φέρει εξελίξεις για την Πάφο FC.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΦΟΣ FC (Στίβεν Πρέσλι): Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Μπάγκαρντ, Λοράν, Φόλπρεχτ (77΄ Νέμετς), Πολίτσι (61΄ Ανγκούλο), Κουλς, Ράσιτς, Μπεριγκό (70΄Λουλίνια)

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεισέιρα, Λαφράνς, Α. Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Καστανιάγα, Ζντραφκόφσκι, Ντα Σίλβα (64΄Σίλβα), Τόρες, Μπενίτεθ (86΄ Τζούνιορ), Χουράδο (55΄Μακρής)