ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΚΥΠΡΟΣ ΠΟΥ «ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Η Εθνική Κύπρου πραγματοποίησε μία ακόμα πολύ θετική εμφάνιση, στην 3η αγωνιστική της γ’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη, αφού η Σλοβακία επικράτησε με 83-79.

Η κυπριακή ομάδα είχε πολύ θετική εικόνα καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, όπου διεκδίκησε την νίκη μέχρι τέλους. Η γ’ προκριματική φάση θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση Ρουμανία – Κύπρος που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (17/8) εκτός έδρας, η οποία θα μεταδίδεται ζωντανά σε live streaming από το κανάλι της FIBA στο YouTube και σε αναπαραγωγή στην ιστοσελίδα της ΚΟΚ.

Σε γενικές γραμμές ο αγώνας στην α’ περίοδο ήταν ισορροπημένος, με το σκορ στο 5’ να είναι στο 11-8 για την Σλοβακία ενώ με την λήξη της περιόδου στο 22-19, υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην συνέχεια οι Σλοβάκοι μπήκαν καλά στην β’ περίοδο και στο 15’ ήταν μπροστά με 34-25, ωστόσο η Κύπρος ήταν εξαιρετική στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο 18:30 να ισοφαρίσει σε 36-36, ενώ με το φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 38-37.

Πιο καλά ξεκίνησε και την γ’ περίοδο η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, όπου στο 25’ είχε το προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά (51-45). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Εθνική μας ομάδα να είναι μπροστά με 58-55.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε με τον ίδιο καλό ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στο 35’ ήταν μπροστά με 70-65. Οι Σλοβάκοι κατάφεραν με επτά σερί πόντους να προηγηθούν (72-70), με τον Σάιμον Μιχαήλ στην συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 73-72 για την Κύπρο. Στο 39’ το σκορ ήταν στο 78-75 για την Σλοβακία, με τον Μάρκου να ευστοχεί λίγο αργότερα σε τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 78-78. Στο 39:30 οι Σλοβάκοι με λέι απ του Brodziansky προηγήθηκαν με 80-78. Με το φινάλε του αγώνα η Σλοβακία επικράτησε με 83-79.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική Κύπρου ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου με 21 πόντους (5 τρίποντα 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ). Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Στέφανος Ηλιάδης (20 πόντοι, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Σάιμον Μιχαήλ (18 πόντοι, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Χριστόφορος Ραζής (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 38-37, 58-55, 79-83