Στον τελικό με γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Σεντ Ετιέν

ΓΑΛΛΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ – ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Σεντ Ετιέν – Ρεν: 2-1

(Κολοτζέτζακ 43′, Μπουντεμπούζ 90+4′ – Νιάνγκ 33′ (πεν.))

Ματς ”κόλαση” στο «Ζοφρουά Γκισάρ» μεταξύ της Σεντ Ετιέν και της Ρεν για μία θέση στον τελικό του Γαλλικού κυπέλλου. Ενώ όλα έδειχναν παράταση, οι «στεφανουά» πήραν την πρόκριση χάρη στον Ριάντ Μπουντεμπούζ που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 83′ και σκόραρε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Νιάνγκ στο 33′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Κολοτζέτζακ έκανε το 1-1. Τη νίκη και πρόκριση στη Σεντ Ετιέν χάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριάντ Μπουντεμπούζ κάνοντας το 2-1.

Τατάρ: Απέρριψε πρόταση της Ολγκίν για τριμερή συνάντηση με τον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη

Ο ηγέτης της τουρκοκυπριακής κοινότητας Ερσίν Τατάρ δήλωσε ότι η Ειδική Αντιπρόσωπος του Γενικού Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) για την Κύπρο, Μαρία Άνχελα Ολγκίν Κουεγιάρ, πρότεινε σήμερα κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους μια τριμερή συνάντηση με τον ίδιο και τον Πρόεδρο Νίκο Χριστοδουλίδη, αλλά η πρόταση αυτή απορρίφθηκε από τον ίδιο.