Ευρωπαία και… ωραία μες την Τούμπα η Ομόνοια!

Η Ομόνοια είχε ραντεβού με την ιστορία και ήταν συνεπέστατη! Η ομάδα του Χένιγκ Μπεργκ, στο πρώτο της αγώνα σε Ευρωπαϊκό όμιλο, έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας για την πρώτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Ιστορικό παιχνίδι, ιστορικός βαθμός που μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Μποτεάκ (15’) και Μουργκ (56’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι πράσινοι στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με την ανασταλτική τους λειτουργεία να είναι εξαιρετική. Στην πρώτη της ευκαιρία, η Ομόνοια βρήκε και τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 15’, ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μποτεάκ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 0-1.

Μάλιστα, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όμως το πλασέ του Παπουλή από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ζίφκοβιτς.

Κάπως έτσι, το Α’ ημίχρονο έκλεισε στο 1-0 υπέρ των πρασίνων.

Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… μουδιασμένα και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Συγκεκριμένα, μετά από λάθος στην πράσινη άμυνα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 στο 56’ με πλασέ του Μουργκ από το ύψος του πέναλτι.

Η Ομόνοια «άγγιξε» το 2-1, στο 60’, αλλά, ο Ζίφκοβιτς έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ το πλασέ του Τζιωνή μετά από τετ α τετ.

Ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες φάσεις κυρίως με σουτ, ωστόσο, ο Φαμπιάνο όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών».

Έτσι, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Ένας ιστορικός βαθμός για την Ομόνοια, αφού μόλις στο πρώτο της ματς σε ευρωπαϊκό όμιλο καταφέρνει να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Zίφκοβιτς, Ίγκνασον, Βαρέλα, Μιχαϊλίδης, Γιαννούλης, Μάτος (61′ Ροντρίγκο), Εσίτι (46′ Αουγκούστο), Σβαμπ, Μουργκ (73′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίφκοβιτς (73′ Τζόλης), Τσόλακ (61′ Σβιντέρφσκι)

Στον πάγκο:  Πασχαλάκης, Μιχάι, Λυρατζής, Νινούα, Τσιγγάρας, Κούτσιας

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ (75′ Κούσουλος), Παπουλής (75′ Ασάντε), Μποτεάκ (90+2′ Λοΐζου), Τζιωνής, Ντούρις (75′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σέχου, Κίκο, Σένε, Παναγιώτου, Μαυρίας, Τιάγκο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ίγκνασον, Γιαννούλης / Μποτεάκ, Λανγκ, Παπουλής, Τζιωνής
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)
Βοηθοί: Νταβίντ Ρουμ, Γκράεμ Στιούαρτ (Σκωτία)
Τέταρτοι: Ντόναλτν Ρόμπερτσον (Σκωτία)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90+2′ Λοΐζου στη θέση του Μποτεάκ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85′ Σουτ του Σβαμπ ξανά σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο.

80′ Ο Φαμπιάνο μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Σβαμπ.

75′ Τριπλή αλλαγή από τον Χένινγκ Μπεργκ. Κούσουλος, Κακουλλής και Ασάντε μέσα, εκτός οι Γκόμεθ, Ντούρις και Ασάντε.

73′ Tζόλης αντί Ζίφκοβιτς και Μπίσεσβα αντί Μπουργκ.

70′ Σουτ του Αουγκούστο, διώχνει με γροθιές ο Φαμπιάνο.

69′ Σουτ του Σβαμπ, λίγο έξω.

61′ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ροντρίγκο και Σβιντέρφσκι, πήραν τη θέση των Μάτος και Τσόλακ.

61′ Κίτρινη στον Τζιωνή.

60′ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής βγήκε απέναντι από τον Ζίφκοβιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

59′ Kίτρινη στον Γιαννούλη.

56′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μουργκ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ισοφαρίζει.

54′ Σουτ του Τσόλακ πάνω από τα δοκάρια.

46′ Αουγκούστο στη θέση του Εσίτι.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

41′ Mεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Παπουλής ευνοήθηκε από τις κόντρες μέσα στην περιοχή, όμως, το πλασέ του από κοντινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

36′ Κίτρινη στον Παπουλή.

33′ Κίτρινη στον Ίγκνασον.

23′ Kίτρινη στον Λανγκ.

17′ Κίτρινη στον Μποτεάκ.

15′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Λέζιακς έκανε το γύρισμα και ο Μποτεάκ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ!

12′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ η μπάλα έξω.

5′ Πλασέ του Τσόλακ από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.