ΔΙΕΘΝΗ

Η Λυών εκεί... και αναμένει την Παρίς

Το εμπόδιο της Εβιάν αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για να σκοντάψει η Λιόν, η οποία πήρε τη νίκη με 2-0 και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αν και έχει ένα ματς περισσότερο από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Λιόν ουσιαστικά... καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Μπήκε, άλλωστε, με... γκάζια στο ματς, πίεσε για το γρήγορο γκολ και τελικά βρήκε δίχτυα στο 20' με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Γκρενιέ. Στο 38' η Λιόν σφράγισε τη νίκη. Ο Λακαζέτ από την άσπρη βούλα βρήκε στόχο και έκανε το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 35ης αγωνιστικής του Σιαμπιονά που έγιναν το βράδυ του Σαββάτου είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Μπαστιά – Σαιντ Ετιέν 1-0

Γκινγκάμπ – Ρέιμς 2-0

Λοριέντ – Μπορντό 0-0

Μοντπελιέρ – Ρεν 0-0

Νις – Κάεν 1-1

Την Παρασκευή η Μαρσέιγ κέρδισε εκτός έδρας τη Μετζ με 0-2