Μια ρουκέτα τύπου… Πανός ήταν αρκετή στο Παραλίμνι!

Ένα εκπληκτικό γκολ του Πανός έκανε τη διαφορά στο «Τάσος Μάρκου» χαρίζοντας στην ΕΝΠ τη νίκη με 1-0 και ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι στον Ερμή!

Η ΕΝπ επέστρεψε στις νίκες και έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στη 10η θέση με 24 βαθμούς ενώ ο Ερμής έμεινε στους 21 και τη 12η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με μια τρομερή γκολάρα του Πανός στο 21′! Ο Γάλλος με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους βυσσινί.

Στη συνέχεια ο Ερμής προσπάθησε να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα και το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φτεροπόδαροι απείλησαν με Ρουσιά όμως ο Γκατσέφσκι είπε όχι στο πλασέ του Κύπριου φορ.

Ο Μαρίνος Σατσιάς τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια με την είσοδο των Γκάταριτς, Κύπρου και Γεωργίου όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση και η ΕΝΠ πήρε μια μεγάλη νίκη χάρη στην γκολάρα του Πανός!

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Ντένινγκ (80′ Μαρκόφκσι), Θεοδώρου, Μπαρμπόσα (75′ Μουλαζίμης), Πανός, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (Ντίας 82′), Μέιρα (Γκάταριτς), Ρουσιάς, Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς(Κύπρου 67′), Βάλπορτ (Γεωργίου 67′), Χολτ, Κυριακίδης (Παπαθανασίου75΄), Σιντιμπέ.

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88′ Σουτ του Κύπρου η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών και απομακρύνεται

82′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Γαβριήλ, μέσα ο Ντίας.

80′ Δεύτερη αλλαγή η ΕΝΠ. Έξω ο Ντένινγκ, μέσα ο Μαρκόφσκι

76′ Κι άλλη αλλαγή ο Ερμής. Μέσα ο Παπαθανασίου, αποχωρεί ο Κυριακίδης

75′ Αλλαγή η ΕΝΠ. Έξω ο Μπαρμπόσα, μέσα ο Μουλαζίμης

70′ Κίτρινη ο Γκάταριτς

66′ Διπλή αλλαγή ο Ερμής. Μέσα οι Κύπρου και Γεωργίου έξω οι Κοβάσεβιτς και Βάλπορτ

60′ Σουτ του Μπάρνι από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο

46′ Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Ρουσιά να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Γκατσέφσκι όμως του είπε όχι

46′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Μέιρα, μέσα ο Γκάταριτς

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43′ Απειλεί ο Ερμής με τον Μέϊρα, ο Γκατσέφσκι διώχνει σε κόρνερ

40′ Ένα σουτ του Φελίπε από μακριά, είναι άστοχο

30′ Σουτ του Μέιρα δεν βρίσκει όμως στόχο

27′ Κίτρινη στον Ανδρέα Κυριάκου

21′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με ένα τρομερό σουτ του Πανός έξω από την περιοχή! Εκπληκτικό γκολ!

19′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΕΝΠ. Κίτρινη για τον Φόλπρεχτ

15′ Κίτρινη στον Μπάλαζιτς

9′ Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς

7′ Κίτρινη στον Ενγκό

4′ Σουτ του Θεοδώρου δεν βρίσκει στόχο

2′ Ευκαιρία για τον Ερμή με τον Γαβριήλ μόνο στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να φεύγει εκτός. Εξετάζεται το VAR για χέρι παίκτη της ΕΝΠ στην περιοχή, δείχνει να συνεχιστεί το ματς ο ρεφ Γιώργος Νικολάου

19:00 – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόσα, Πανός, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.
Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Μπελόνε, Κοσμά, Ουντότζι, Μαϊσουράντζε, Μαυρουδή, Μαρκόφσκι.

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς, Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Βάλπορτ, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ.
Στον πάγκο: Φινιρίδης, Καραγκούνης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Ντίας, Γκάταριτς, Γεωργίου.

Ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:00, θα διεξαχθεί στο Στάδιο “Τάσος Μάρκου” στο Παραλίμνι και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τη Cytavision.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 11η θέση με 21 βαθμούς, κάτι που προσδίδει μεγάλο ενδιαφέρον στην αποψινή αναμέτρηση

19:00, Ε.Ν.Παραλιμνίου – Ερμής