Σε έναν καταναλωτικό κόσμο εθελοντές που φροντίζουν ζώα μας θυμίζουν βασικές ανθρώπινες αξίες όπως η ενσυναίσθηση, η ευθύνη, ο σεβασμός και η προστασία του αδύναμου.
Με το ντοκιμαντέρ της The Stray Story η σκηνοθέτης, συνθέτης και σεναριογράφος Χριστίνα Γεωργίου αποτίνει φόρο τιμής στα ακηδεμόνευτα ζώα και τους εθελοντές που τα φροντίζουν με τεράστιο οικονομικό και πολλές φορές προσωπικό και ψυχικό κόστος. Με αφορμή την προβολή του ντοκιμαντέρ αυτές τις μέρες στα K - Cineplex κάνουμε The Break με τη δημιουργό για το τι σημαίνει ζωοφιλία, τι πάει λάθος με τους ιδιοκτήτες και ποια η κατάσταση με τα ακηδεμόνευτα ζώα στο νησί (και γιατί πρέπει να τα λέμε έτσι και όχι “αδέσποτα”).
*Σε συνεργασία με την https://blacklemon.tv/
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις