Μέσι και… καλή χρονιά στην κορυφή για την Μπαρτσελόνα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Λιονέλ Μέσι -ποιος άλλος- έκανε όλη τη διαφορά κόντρα στη Θέλτα, με τον Αργεντινό να φτιάχνει το πρώτο και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα στο 2-0 του «Καμπ Νόου», αποτέλεσμα που την διατήρησε στο +3 και την κορυφή της βαθμολογίας ως το φινάλε του 2018.

Μετά την εντός έδρας ήττα της από τη Μπέτις με 3-4 πριν από περίπου ενάμιση μήνα, η Μπαρτσελόνα έψαξε και βρήκε ψυχικά και σωματικά αποθέματα και τελικά έβγαλε όλη την ποιότητά της.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αντέδρασε κατ’ αρχάς μένοντας ζωντανή στο εκτός έδρας 1-1 με την Ατλέτικο και έκτοτε μετράει πλέον 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με γκολ 13-0 στο διάστημα αυτό!

Τελευταίο θύμα της στο ματς της 17ης αγωνιστικής, η Θέλτα, την οποία νίκησε εύκολα 2-0 για να φτάσει τους 37 βαθμούς, ανοίγοντας και πάλι τη διαφορά στο +3 από την Ατλέτικο που νωρίτερα επικράτησε της Εσπανιόλ και στο +6 από τη Σεβίλλη που παίζει την Κυριακή.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 10′, όταν μετά από συνεργασία Άλμπα – Μέσι και σουτ του Αργεντινού, ο Ντεμπελέ πήρε το «ριμπάουντ» για το 1-0.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μέσι ήταν αυτός που έγραψε το 2-0 με έξοχο τελείωμα στο τετ-α-τετ μετά από μια… τριγωνική επίθεση της «Μπάρτσα» που έκοψε στη μέση την άμυνα της Θέλτα και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, όμως δεν άλλαξε τίποτα περισσότερο. Οι πρωτοπόροι της Primera διαχειρίστηκαν το σκορ στο ταμπλό και έφτασαν σε ένα ακόμη «τρίποντο» που τους εξασφαλίζει τις καλές γιορτές!