«ΑΠΕΔΡΑΣΕ» από την Ανδαλουσία και… φεύγει για Ευρώπη η Βαλένθια (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Με πέναλτι του Ντάνι Παρέχο και φουλ άμυνα, η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σεβίλλης και πλέον βλέπει ορθάνοιχτο τον δρόμο προς τo Champions League.

Έχει μόνο τέσσερις ήττες σε όλη την σεζόν (τις λιγότερες μετά την Μπαρτσελόνα), όμως οι αμέτρητες ισοπαλίες, εμπόδιζαν τη Βαλένθια να βρίσκεται στα ψηλά πατώματα.

Εσχάτως, οι νυχτερίδες έμαθαν να κερδίζουν και πλέον η ζώνη του Champions League απέχει πια μόνο τρεις βαθμούς.

Ένα γκολ του Ντάνι Παρέχο από την λευκή βούλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αρκούσε για να έρθει το 0-1 στην έδρα της Σεβίλλης, που είδε τον Βισάμ Μπεν Γεντέρ να χάνει ευκαιρίες με όλους τους πιθανούς τρόπους και να έχει ορθά ακυρωμένο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Με το 0-1, η Βαλένθια έπιασε την αντίπαλο της στους 43 βαθμούς και με το μομέντουμ που έχει στο 2019 μοιάζει με φαβορί για την κατάληψη της τέταρτης θέσης.