Live: ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωσης στο ΓΣΠ για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Σέντρα στις 16:00.

ΑΠΟΕΛ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-0

90’ Σουτ του Γκονσάλβες, απέκρουσε ο Χιώτης

89’ Διεκδίκησε πέναλτι η Ανόρθωση όταν ο Καρλάο έδιωξε τη μπάλα πηδώντας πιο ψηλά από τον Λαίφη, ενώ υπήρχε και επαφή ανάμεσα στους δύο ποδοσφαιριστές

82’ Με δέκα ποδοσφαιριστές έμεινε η Ανόρθωση λόγω αποβολής του Μαϊσουράντζε με δεύτερη κίτρινη κάρτα

81’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίισε, απέκρουσε ο Καμίνσκι

79’ Κίτρινη κάρτα στον Νούχου

77’ Κίτρινη κάρτα στον Ρίισε

67’ Κόρνερ του Χαραλαμπίδη, κεφαλιά του Καρλάο η μπάλα έφυγε έξω

61’ Σουτ του Τζιμπούρ από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Καμίνσκι

57’ Κεφαλιά του Λαίφη η μπάλα έφυγε έξω

56’ Καθυστέρησε να κάνει το σουτ ο Μάκος που βρέθηκε αμαρκάριστος απέναντι από τον Χιώτη και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 με το γκολ του Ρίισε στο 33’. Είναι καλύτεροι οι «γαλαζοκίτρινοι» που πέραν από το γκολ έφτιαξαν και άλλες καλές ευκαιρίες. Δύο καλές στιγμές μόνο για την Ανόρθωση που είναι πίσω από προηγούμενες εμφανίσεις της.

38’ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλαμπίδη

37’ Σουτ του Τζεϊσον Δημητρίου η μπάλα έφυγε έξω

33’ 1-0 Σέντρα του Ρίισε η μπάλα κόντραρε στον Μαϊσουράντζε και ξεγέλασε τον Καμίνσκι αφού χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα

31’ Ο Εντέ μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Γκονσάλβες ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε στον Μοράις και ο κίνδυνος για την εστία του ΑΠΟΕΛ απομακρύνθηκε

26’ Δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά ο Τζιμπούρ μετά από σέντρα του Χαραλαμπίδη

24’ Δυνατό σουτ του Μάριο Σέρτζιο από το ύψος της περιοχής με το αριστερό, η μπάλα έφυγε έξω

21’ Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση στο παιχνίδι, όταν ο Κάλβο έκανε τη σέντρα από δεξιά, όμως ο Εντέ δεν βρήκε τη μπάλα

20’ Σέντρα του Χαραλαμπίδη από δεξιά κεφαλιά του Λάνιγκ η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Καμίνσκι

19’ Κίτρινη κάρτα στον Μαϊσουράντζε

10’ Σέντρα του Χαραλαμπίδη, κεφαλιά του Τζιμπούρ η μπάλα έφυγε έξω.

8’ Ο Ντε Βινσέντι έδωσε στον Χαραλαμπίδη που έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μοράις από πολύ καλή θέση έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

4“ Σέντρα του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά από τον Εφραίμ, δεύτερη κεφαλιά από τον Χαραλαμπίδη και ο Καμίνσκι εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ.

Διαιτητής ο Γιάννης Αναστασίου. Βοηθοί διαιτητές οι Μάριος Δημητριάδης και Νικόλας Καλησπέρας και τέταρτος διαιτητής ο Αριστείδης Χρίστου. Επιπρόσθετοι διαιτητές οι Χρίστος Ηλία και Χαράλαμπος Σκαπούλλης και παρατηρητής ο Ανδρέας Γεωργίου.

Από τη 2η θέση αρχίζει την προσπάθεια του στα πλέι οφ το ΑΠΟΕΛ, από την 5η η Ανόρθωση.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Ρίισε, Αμορίν, Καρλάο, Μοράις, Λάνιγκ, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (54’ Σέρινταν), Χαραλαμπίδης (90’+2’ Ναφίου), Τζιμπούρ (88’ Γκόμες).

Ανόρθωση: Καμίνσκι, Δημητρίου, Νούχου, Χόλγκερσον, Λαίφης, Μαισουράτζε, Μάκος, Κάλβο (46’ Μακρής), Εντέ, Αμπουρτζάνια, Γκονσάλβες

Συμπλοκή νεαρών στην Λευκωσία: Στο νοσοκομείο τρεις τραυματίες - Διερευνά τους ισχυρισμούς τους η Αστυνομία

Εξήγγειλε και επίσημα την υποψηφιότητα του Τορναρίτη για τη δημαρχία Λευκωσίας ο ΔΗΣΥ: «Ο Νίκος την αγαπάει πραγματικά και την πονάει αυτή την πόλη»

Στο νοσοκομείο 19χρονος - Έχασε τον έλεγχο της μοτοσικλέτας του και προσέκρουσε σε πάσσαλο

Ξεπέρασε το επιτρεπτό όριο η σκόνη: Ο λόγος που «προτιμά» τη χώρα μας – «Αυξομειώσεις μέχρι τη Δευτέρα»

Πράξη ανθρωπιάς από Κύπριο: Νοικιάζει αφιλοκερδώς την οικία του σε μητέρα μονογονιό 5 ανήλικων παιδιών