ΝΙΚΗΦΟΡΟ και ΘΕΤΙΚΟ δείγμα για Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΛ – Γκολ με το… καλημέρα για Μίκου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ – ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΛ και Ομόνοια αναμετρήθηκαν σε ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας στο Τσίρειο με τους πράσινους να επικρατούν της ομάδας του Ντούσαν Κέρκεζ με 2-0.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, στο 40′, έπειτα από γύρισμα του Ορτέγα στην περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στον Ράσο και άθελα του να τη στέλνει στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι πράσινοι μπορούσαν να πάρουν… αέρα δύο τερμάτων, ωστόσο, στο 56′ ο Βοζίνια είπε «όχι» του Γκόμεθ σε εκτέλεση πέναλτι του τελευταίου, κρατώντας την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στον αγώνα.

Το 2-0 για τους φιλοξενούμενος ήρθε λίγο αργότερα. Στο 81′, το νέο απόκτημα της ομάδας του Μπεργκ, Μίκου, με μακρινό σουτ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, την έστειλε στα δίκτυα, διαμορφώνοντας έτσι, το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Ντίας, Τεϊξέιρα, Γκόνταλ, Ράσο, Τεϊσέιρα, Αντάμοβιτς, Γκαζτανιάγκα, Αγκάνοβιτς (77′ Γερολέμου), Αβραάμ, Γκαζαριάν (Τόρρες), Χουράδο (68′ Κάρλος)

Ομόνοια (Μπεργκ): Ουζόχο, Περέιρα (72′ Μαυρίας), Λούφτνερ, Λέσιακς (72′ Μανρίκε), Μποτεάκ (88′ Κακουλλής), Γκόμεθ, Έζρα, Ορτέγα (79′ Μίκου), Λάνγκ, Κούσουλος, Τιάγκο

H ενημέρωση από την Ομόνοια:

«Νίκη με 0-2 πήρε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο φιλικό απέναντι στην ΑΕΛ. Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 40’ με αυτογκόλ και στο 81’ έγινε το 0-2 με μακρινό σουτ από τον Μικού. Ο προπονητής της ομάδας μας, Χένινγκ Μπέργκ, χρησιμοποίησε 15 ποδοσφαιριστές.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

-5′: Απόκρουση του Ουζόχο σε σουτ του Αγκάνοβιτς.

-8′: Χάθηκε η μπάλα από σέντρα που έγινε στην περιοχή της ομάδας μας και ο Αντάμοβιτς με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

-10′: Προβολή του Εζρά ύστερα από γύρισμα του Λέσιακς, η μπάλα πέρασε έξω.

-15′: Απόκρουση σε κόρνερ από τον Ουζόχο μετά από σουτ του Αβραάμ.

-29′: Σουτ του Ορτέγκα από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

-38′: Πάσα του Περέιρα στον Γκόμεθ, αυτός έκανε το πλασέ από κοντά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

-40′: Ανοίγει το σκορ η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Ορτέγκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό της ΑΕΛ κατέληξε στα δίκτυα.

-49′: Κεφαλιά του Ορτέγκα ύστερα από κόρνερ του Τιάγκο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

-54′: Μακρινό σουτ από τον Μποτεάκ, η μπάλα ψηλά έξω.

-56′: Απόκρουση του Βοζίνια στο πέναλτι του Γκόμεθ.

-58′: Απόκρουση του Ουζόχο σε μακρινό σουτ από τον Γκαζτανιάγκα.

-59′: Δύσκολη απόκρουση του Ουζόχο σε σουτ του Χουράδο.

-66′: Μόλις έξω περνά η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ.

-76′: Απόκρουση του Ουζόχο σε διαγώνιο σουτ.

-81′: Ο Μίκου με την πρώτη του επαφή στη μπάλα θα κάνει το 0-2 καθώς με μακρινό σουτ νικάει τον Βοζίνια.

-84′: Πολύ καλή απόκρουση του Ουζόχο σε κοντινό πλασέ».