Λύτρωση για Εϊμπάρ στο… 95’, «γκέλαρε» η Μαγιόρκα!

Με γκολ του Ορεγιάνα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εϊμπάρ κέρδισε 2-1 τη Βιγιαρεάλ κι έμεινε εκτός ζώνης υποβιβασμού, όπως και η Μαγιόρκα παρά το 2-2 της με την Οσασούνα.

πιστροφή στις νίκες για την Εϊμπάρ, μετά από τρεις σερί αποτυχίες, που επικράτησε έστω και… επεισοδιακά της Βιγιαρεάλ με 2-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν λίγο μετά τη συμπλήρωση μις ώρας παιχνιδιού, με τον Κίκε, για να έρθει η απρόσμενη ισοφάριση από πλευράς κίτρινου «υποβρύχιου» λίγο πριν τη λήξη, με τέρμα του Μορένο. Ωστόσο, η Εϊμπάρ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και χάρη στο γκολ του Ορεγιάνα στο… πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, πανηγύρισε το «τρίποντο»!

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι που διεξήχθη με ίδια ώρα έναρξης, Μαγιόρκα και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι «νησιώτες» προηγήθηκαν δύο φορές και μια σε κάθε ημίχρονο, από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι μάλιστα, των Λάγο Τζούνιορ και Σεβίγια. Όμως, η ομάδα της Παμπλόνα βρήκε ισάριθμες απαντήσεις μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών μάλιστα με τους Καρδόνα και Γκαρθία, για να αναγκάσουν τον αντίπαλό τους να απωλέσουν δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή στην La Liga.