Γαλαζοκίτρινο ποδαρικό με φοβερό σασπένς – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ και ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την N. Papas Group Ν. Σαλαμίνα

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ν. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  3-2 (25-14,25-18,27-29, 22-25, 15-09)

Την 4η αγωνιστική έμελλε το ΑΠΟΕΛ να κατακτήσει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνκαι προηγήθηκαν 2-0 σετ με εξαιρετική εμφάνιση στα δυο πρώτα σετ, κέρδισαν με 3-2 σετ τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα, που ανέτρεψε τα δεδομένα, όμως δεν άντεξε στο τάϊ – μπρέικ. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν  με ένα ξένο αφού ο T. Numistru δεν ήταν στην αποστολή για Λευκωσία. Για τρίτη φορά ένα παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» φέτος λήγει στα πέντε σετ, αλλά το πρώτο που χάνει με 2-3 (έχει δυο νίκες στο τάϊ – μπρέϊκ).  Το ΑΠΟΕΛ πήρε ψυχολογία με τη νίκη και βλέπει το «αιώνιο» ντέρμπι με την Ομόνοια την Παρασκευή. Aπό την άλλη, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που πήρε το βαθμό και ανέβηκε στους 05 θα φιλοξενηθεί στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι από την Ανόρθωση στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο σετ για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 04-00 και 11-03 απέναντι στη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που αιφνιδιάστηκε. Ο Κ. Αδάμου πήρε τάϊμ – άουτ και επιχείρησε να αλλάξει κάποια δεδομένα, αλλά το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε τα ηνία ξέφυγε με 20-13 και αγκάλιασε το σετ. Η ομάδα του Γ. Λάϊου επικράτησε 25-14 σε 18’ και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τους «ερυθρόλευκους» να εμφανίζονται ανταγωνιστικοί, αλλά τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται 07-04 και να διατηρούν το προβάδισμα.  Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο -2 13-11 και το σετ απέκτησε τρομερό ενδιαφέρον. To AΠΟΕΛ αντέδρασε και δημιούργησε απόσταση ασφαλείας 15-12. Η ομάδα του Λάϊου ανέβασε ξανά την απόδοσή της και ξέφυγε 23-17 για να κερδίσει 25-18 σε 22’ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 2-0 μέσα σε 43’.

Αλλαγή σκηνικού στο τρίτο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν το «τελευταίο τους χαρτί» ναι μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 04-08 αναγκάζοντας τον κ. Λάϊο να καλέσει τάϊμ – άουτ. Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας 10-13, αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς στο παιχνίδι και μείωσε στον πόντο 13-14 αναγκάζοντας τον κόουτς των «ερυθρολεύκων» Κυριάκο Αδάμου να καλέσει τάϊμ – άουτ. Το σετ είχε σασπένς με το ΑΠΟΕΛ να ανατρέπει τα δεδομένα και να προηγείται 23-21 , αλλά την N. Papas Group να ισοφαρίζει 23-23 και το σετ να οδηγείται σε έξτρα πόντους με τις δυο ομάδες να μάχονται με πείσμα για το σετ. H Ν.Papas Group Νέα Σαλαμίνα  κέρδισε σε 30’με 27-29 και μείωσε σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ  το ΑΠΟΕΛ πήρε τους δυο πρώτους πόντους, αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 06-08 δείχνοντας ότι απέκτησε αυτοπεποίθηση. Ωστόσο, και το ΑΠΟΕΛ έδειχνε αποφασισμένο μειώνοντας σε 09-10. Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα διατηρώντας μικρό μεν, σταθερό όμως προβάδισμα 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν και άλλο το σκορ 14-19 δείχνοντας ικανοί για την ισοφάριση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στους δυο πόντους 17-19 αλλά εκ νέου οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν στους τέσσερις 17-21. Η ομάδα του Λάϊου κατάφερε να μειώσει στον πόντο 21-22 και διεκδικούσε ξανά το σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ξέφυγαν ξανά με 21-24 για να κερδίσουν 22-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ έχαναν 0-2.

Στο τάϊ – μπρέϊκ το ΑΠΟΕΛ μπήκε ξανά δυνατά και προηγήθηκε με 02-00 και 04-01. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επιχείρησε να αντεπιτεθεί, αλλά το ΑΠΟΕΛ αύξησε και πάλι σε 07-03 οδηγώντας το σετ σε τάϊμ –άουτ. Με την αλλαγή του τερέν οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 08-05 ενώ με το υπέρ τους 12-07 κατέστησαν φαβορί για τη νίκη. Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε τελικά με 15-09 κερδίζοντας με 3-2 σετ εξασφαλίζοντας τους δυο πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

AΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς Aβερκίου, Saar, Jansons, Κυπριανού – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Χριστοφορίδης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Guimond, Α. Χρυσοστόμου, Ramma, Καλαφάτης, Γ. Χρυσοστόμου , Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου.- Αλλαγές: Χατζηβασίλη,Lucovic, Νικολάου.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών που άρχισε στις 02 Νοεμβρίου και θα ολοκληρωθεί στις 16 Νοεμβρίου είναι τα εξής:

Aναγέννηση – Ανόρθωσις 1-3

Α.Ε. Καραβά – Green Air Παφιακός 0-3

ΑΠΟΕΛ – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα 3-2

Για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική υπολείπεται ο αγώνας Ε.Ν.Π. – Ομόνοια που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020. Την 4η αγωνιστική δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις η Ολυμπιάς Φρενάρους.

Η συνέχεια

Την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2020 είναι ορισμένη η 6η αγωνιστική όπου δεσπόζουν τα ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» και Ανόρθωσις – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ». Ακόμα θα διεξαχθούν οι αγώνες Α.Ε. Καραβά – Ολυμπιάς Φρ. σε ένα σπουδαίο αγώνα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και Αναγέννηση Δερύνειας – Green Air Παφιακός σε ένα άλλο μεγάλο παιχνίδι στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας. Την 6η αγωνιστική θα έχει ρεπό η Ε.Ν.Π.

Μετά και τον αγώνα ΑΠΟΕΛ – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Ανόρθωσις (4) 12-03 12
  2. Green Air Παφιακός (5) 12-05 12
  3. Ομόνοια (03) 09-00 09
  4. Αναγέννηση Δερ. (04) 10-06 09
  5. Ε.Ν.Π. (05) 07-09 05
  6. N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα (05) 10-13 05
  7. ΑΠΟΕΛ (04) 06-11 02
  8. Ολυμπιάς Φρ. (4) 04-12 02