Όλοι χαρούμενοι στο «Ντραγκάο»!

Η Πόρτο ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Σίτι, πέρασαν μαζί στην επόμενη φάση κι άφησαν τον Ολυμπιακό στα κρύα του λουτρού.

Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδείχτηκαν Πόρτο και Σίτι και πέρασαν μαζί στην επόμενη φάση, αφήνοντας εκτός τον Ολυμπιακό. Την πρωτιά η Σίτι.

Στο 22ο λεπτό, ο Ζαϊντού έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λέιτε έβαλε την προβολή αλλά χωρίς αποτέλεσμα και στην κόντρα ο Τόρες έκανε το σουτ αλλά ο Μαρκεσίν έσωσε. Στο 32ο λεπτό ο Μαρκεσίν έσωσε και πάλι μετά από σουτ του Σίλβα και στο 36’ ο Σαρ έσωσε προ του Στέρλινγκ.

Στο 37ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Ζαϊντού και στο 39’ το σουτ του Ολιβέιρα, πέρασε λίγο έξω.

Στο 48ο λεπτό το σουτ του Κανσέλο κόντραρε σε σώματα και στο 54’ ο Μαρκεσίν είπε όχι σε σουτ του Ζιντσένκο. Στο 58ο λεπτό η Σίτι έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Στέρλινγκ και Τόρες ενώ στο 62’ ο Φόντεν αστόχησε από καλό σημείο και στο 69’ Ντίας έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Στέρλινγκ αι στην επαναφορά ο Τόρες έκανε το σουτ με τον Μαρκεσίν να του λέει όχι.

Ο Μαρκεσίν έσωσε και στο 76ο λεπτό μετά από σουτ του Σίλβα, ενώ στο 80’ ο Μαρκεσίν πραγματοποίησε μυθική επέμβαση σε κεφαλιά του Ζέσους, η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι και ξαναστρώθηκε στον Βραζιλιάνο που πλάσαρε εξ επαφής για το 0-1. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Ρόδρι στην αρχή της φάσης.

Στο 88ο λεπτό ο Ζέσους σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία από ιδανικό σημείο.

ΠΟΡΤΟ: Μαρκεσίν, Ντιόγκο Λέιτε, Ζαϊντού Σανούσι, Ουρίμπε, Κορόνα (63’ Λουίς Ντίας), Μαναφά (71’ Νανού), Οτάβιο (87’ Βιέιρα), Ολιβέιρα, Σαρ, Εμπεμπά, Μαρεγκά (71’ Εβάνιλσον)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντίας, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Γκαρσία, Κανσέλο, Ρόδρι, Φόντεν, Τόρες (71’ Ζέσους), Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα