Έδωσε τη λύση ο Μέσι (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

LA LIGA-13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 1-0

Γήπεδο: Καμπ Νόου

Σε ακόμη ένα ματς, η Μπαρτσελόνα προβλημάτισε αλλά στο τέλος κέρδισςε με 1-0 τη Λεβάντε. Σκόρερ ο Μέσι, στους 17 βαθμούς ανέβηκαν οι «μπλαουγκράνα» που απέχουν εννιά βαθμούς από την κορυφή.

Στο 1ο μόλις λεπτό μετά από γύρισμα του Μέσι, ο Κοουτίνιο αστόχησε από κοντά ενώ στο 12’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από τετ α τετ με τον ντε Φρούτος και στο 15’ ήταν η σειρά του Αϊτόρ να πει όχι στο σουτ του Μπρέθγουεϊτ.

Στο 18’ ο Γκόμεθ αστόχησε από ιδανικό σημείο ενώ στο 21’ ο Αϊτόρ είπε όχι σε κεφαλιά του Γκριεζμάν και στην επαναφορά ο Λενγκλέ αστόχησε σε κενό τέρμα.

Στο 38ο λεπτό ο Αϊτόρ έσωσε μετά από βολέ του Άλμπα και στο επόμενο λεπτό είπε όχι και σε σουτ του Γκριεζμάν.

Στο 71ο λεπτό ο Μέσι έπιασε φοβερό σουτ από πλάγια αριστερά αλλά ο Αϊτόρ έσωσε και στο 76’ ο Ντε Γιονγκ έκλεψε στο κέντρο κι άνοιξε αριστερά στον Μέσι που με άψογο διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 81’ ο Μέσι άλλαξε με τον Μπρέθγουεϊτ και πάσαρε  ξανά από αριστερά, με τον Αϊτόρ να του λέει εκ νέου όχι και στο 90+3’ το σουτ του Μοράλες κόντραρε στον Ουμτιτί και πέρασε λίγο έξω. Και από το κόρνερ ο Σον έπιασε το σουτ αλλά ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Αραούχο, Ντεστ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (57’ Πέδρι), Κοουτίνιο (70’ Τρινκάο), Γκριεζμάν (89′ Oυμτιτί), Μπούσκετς, Μπρέθγουεϊτ, Μέσι

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Κλερκ, Βέθο, Πόστιγο, Κόκε (67’ Μιραμόν), Βούκσεβιτς (67’ Ραντόγια), Ντε Φρούτος (81′ Λεόν), Μάλσα, Μελερο (81′ Σον), Ντάνι Γκόμεθ, Μαρτί (67’ Μοράλες)