Ανατροπή με ΣΟΥΠΕΡ Σαντίκ – ΑΠΟΕΛ… αγνοείται!

Η Δόξα πέτυχε μεγάλη νίκη ενάντια στον ΑΠΟΕΛ με 2-1 για την 18η αγωνιστική με τον Σαντίκ να έχει κέφια και να σκοράρει και τα δύο γκολ της ομάδας του και έφερε «τούμπα» το ματς και το γκολ του Ντε Βινσέντι. Οι γαλαζοκίτρινοι μετρούν τέσσερεις σερί ήττες και δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι, με την ομάδα, να βρίσκεται σε μια τραγική κατάσταση. Η Δόξα μετά την τεράστια νίκη της έφτασε στους 24 βαθμούς και έπιασε στην 6η θέση τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι στην πρώτη του φάση είχε γκολ για τους γαλαζοκίτρινους. Συγκεκριμένα, ο Ντε Βινσέντι στο 8ο λεπτό, από πολύ κοντά με το… γόνατο του έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Νούχιου.

Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με τον Σαντίκ δύο φορές, και στην τρίτη ο Φιλανδός επιθετικός «κτύπησε». Στο 26’ ο Οικονομίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο 34χρονος εντελώς αμαρκάριστος, με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό, δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν υπέρ της  Δόξας.

Στο 74’ ο Βασίλης Δημητρίου συμβουλεύθηκε το VAR, και έδειξε πέναλτι για την ομάδα του Κώστα Σακκά σε χέρι του Σάντος. Ο Βραζιλιάνος ήταν μόνος στην περιοχή του χωρίς καμία πίεση, όμως η μπάλα βρήκε στο χέρι του.

Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και «εκτελώντας» τους γαλαζοκίτρινους έγραψε το τελικό 2-1.

Ο «Γολγοθάς» για τον ΑΠΟΕΛ μοιάζει να μην έχει τέλος αφού μετρά την τέταρτη σερί του ήττα, ενώ από την άλλη, η πορεία της Δόξας πάει από το καλό στο καλύτερο.

Η ομάδα του Κώστα Σακκά με αυτό το τρίποντο έπιασε στην 6η θέση τον Ολυμπιακό, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι πάνε από το κακό στο χειρότερο και έμειναν κολλημένοι στην 11η θέση και τους 16 βαθμούς.

Δόξα (Σακκάς): Παρασκευά, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (86′ Χριστοφή), Μπόλιεβιτς (90+2′ Άδωνη), Kίκας, Οικονομίδης, Ντα Κόστα, Λουίς Κάρλος, Μέσκα, Σαντίκ

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Ολιβέιρα, Μιχαήλ, Μιχαηλίδης, Φασουλιώτης, Καλό

ΑΠΟΕΛ (Μακάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ζόρζε, Γουίλερ (85′ Μπερν), Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (69′ Εφραίμ), Σαχάρ (69′ Κλωναρίδης- 90+2′ Κατσαντώνης), Νούχιου

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+2′ Κλωναρίδης εκτός, μέσα ο Κατσαντώνης. Ξέσπασε στην αλλαγή του ο Βελγοέλληνας κατά του Μακάρθι.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85′ Μπερν αντί Γουίλερ.

83′ Κίτρινη στον Σάντος.

75′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σαντίκ ευστοχεί και δίνει προβάδισμα στη Δόξα.

74′ Πέναλτι για τη Δόξα μετά από χέρι του Σάντος. Ο Βασίλης Δημητρίου πήρε την απόφαση του αφού είδε ξανά τη φάση στο VAR.

69′ Εφραίμ και Κλωναρίδης μέσα, εκτός Γαβριήλ και Μπεν Σαχάρ.

64′ Πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Οικονομίδη.

54′ Πλασέ του Κίκας, η μπάλα έξω.

47′ Κίτρινη στον Ντα Κόστα.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

40′ Eκτέλεση κόρνερ του Οικονομίδη, κεφαλιά του Σαντίκ, μπλοκάρει ο Σίλβα.

36′ Σουτ του Εγγλέζου, η μπάλα έξω.

26′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Σαντίκ, εντελώς αμαρκάριστος, με κοντινή κεφαλιά ισοφαρίζει έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη.

24′ Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι.

20′ Κεφαλιά του Σαντίκ, άστοχη.

10′ Κίτρινη στον Μουχτάρη.

8′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τόμας Ντε Βινσέντι από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα μετά από κεφαλιά πάσα του Νούχιου.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Ανατροπή με ΣΟΥΠΕΡ Σαντίκ – ΑΠΟΕΛ… αγνοείται! appeared first on Thema Sports.

Μέχρι πότε θα μας «πνίγει» η σκόνη - Δείτε ζωντανά την εξέλιξη του καιρού

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

LIVE: Παγκόσμια ανησυχία - Ξεκίνησε η επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν - Έκρηξη από πύραυλο κοντά σε μεγάλη αεροπορική βάση

Ισραηλινός πύραυλος έπληξε το Ιράν, δήλωσαν δύο Αμερικανοί αξιωματούχοι στο CBS News. Τα ιρανικά κρατικά μέσα ενημέρωσης αναφέρουν ότι οι πτήσεις έχουν ανασταλεί πάνω από πολλές πόλεις, σύμφωνα με το Associated Press. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις