«Βύθισε» την Πάρμα η Σαμπντόρια (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Η Σαμπντόρια επιβλήθηκε με 2-0 της Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι» και την άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Δύο… χτυπήματα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Σαμπντόρια, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Πάρμα εκτός έδρας και έφτασε τις τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν δοκάρι με τον Ζερβινιό στο 24’, ωστόσο ένα μόλις λεπτό αργότερα οι Γενοβέζοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Γιοσίντα από κοντά.

Πριν καλά καλά μπορέσουν να βγάλουν αντίδραση οι γηπεδούχοι, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Σαμπ, με τον Κεϊτά Μπαλντέ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με κοντινό σουτ στο 34’ και να δίνει μεγάλο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Πάρμα είχε δεύτερο δοκάρι με τον Κούτσκα λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους αλλά στο δεύτερο 45λεπτο δεν κατάφερε να κάνει απολύτως τίποτα, με αποτέλεσμα να μείνει δίχως νίκη για ενδέκατο συνεχόμενο ματς και στο -1 από την σωτηρία.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (22/1)

Μπενεβέντο-Τορίνο 2-2
(32’ πεν. Βιόλα, 49’ Λαπαντούλα – 51’, 90’ Τζάτζα)

Σάββατο (23/1)

Ρόμα-Σπέτσια 4-3
(17’, 52’Μαγιοράλ, 55′ Κάρσντορπ, 90’+3′ Πελεγκρίνι – 24’ Πίκολι, 59′ Φαρίας, 90’ Βέρντε)

Μίλαν-Αταλάντα 0-3
(26′ Ρομέρο, 53′ πεν. Ίλιτσιτς, 77′ Ζαπάτα)

Ουντινέζε-Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα-Κροτόνε 2-1
(20′ Μποναβεντούρα, 32′ Βλάχοβιτς – 66′ Νουάνκβο)

Κυριακή (24/1)

Γιουβέντους-Μπολόνια 2-2
(15’ Αρτούρ, 71’ ΜακΚένι)

Τζένοα-Κάλιαρι 1-0
(10’ Ντέστρο)

Βερόνα-Νάπολι 3-1
(34’ Ντι Μάρκο, 62’ Μπαράκ, 79’ Τζακάνι-1’ Λοσάνο)

Λάτσιο-Σασουόλο 2-1
(25’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 71’ Ιμόμπιλε – 6’ Καπούτο)

Ρόμα-Βερόνα (21:45)

The post «Βύθισε» την Πάρμα η Σαμπντόρια (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.