«Χ»ορταστικό παιχνίδι με τέσσερα γκολ

Από ένα βαθμό πήραν Ερμής και ΑΕΛ στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.

Στον αγώνα που έγινε στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΛ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μαέ στο 35ο λεπτό και να πηγαίνει στην ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα.

Ο Ερμής ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το β΄ ημίχρονο και κατάφερε με τον Ρουσιά να φέρει τα κάτω πάνω, πρώτα στο 54΄ με κεφαλιά και μετά με πλασέ να δίνει προβάδισμα στους «φτεροπόδαρους».

Ο Μηνάς Αντωνίου στο 69ο λεπτό έκανε το 2-2, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου.

Η 3η ισοπαλία της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα και είναι στην 3η θέση με 42 βαθμούς και αγώνα λιγότερο (αυτό με ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Τετάρτη).  Η 9η ισοπαλία για Ερμή και πάει στους 21 βαθμούς και πιάνει ΕΝΠ στην 11η θέση.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (Γκάταριτς 72′), Ρουσιάς (Ραφίνια 83′), Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (Ντιας 65′), Βάλπορτ (Κύπρου 72′), Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Αντωνίου, Νταβόρ, Ντανίλο, Αντάμοβιτς (Μπάμπιτς 67′), Γεωργίου (89΄ Δ.Αβραάμ), Τόρες, Μαέ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ

Σιντιμπέ, Kυριακίδης, Βάλπορτ, Κάταριτς – Σάντος

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3΄ Τέλος αγώνα

90΄ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

89΄ Αλλαγή για ΑΕΛ. Μέσα Δ. Αβραάμ έξω Γεωργίου.

86΄ Κίτρινη κάρτα στον Κάταριτς.

84΄ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

83΄ Αλλαγή για Ερμή. Μέσα Ραφίνια έξω Ρουσιάς.

80΄ Μακρινό σουτ Χολτ αποκρούει ο Βοζίνια.

78΄ Σουτ Κάταριτς άουτ η μπάλα.

74΄ Δύο αλλαγές για Ερμή. Μέσα Κύπρου και Κάταριτς έξω Βάλπορτ και Μέιρα.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Μηνάς Αντωνίου φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

69΄ ΓΚΟΛ: Με σουτ ο Μηνάς Αντωνίου φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

68΄ Κίτρινη κάρτα στον Βάλπορτ.

67΄ Αλλαγή για ΑΕΛ. Μέσα Μπάμπιτς έξω Αντάμοβιτς.

65΄ Αλλαγή για Ερμή. Μέσα Ντίας έξω Κοβάσεβιτς.

62΄ Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

ΒΙΝΤΕΟ: Το έφερε… ΤΟΥΜΠΑ ο Ρουσιάς και 2-1

59΄ ΓΚΟΛ: Με κοντινό πλασέ ο Ρουσιάς κάνει το 2-1.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ρουσιάς… ΚΑΡΦΩΣΕ Βοζίνια και το παιχνίδι στα ίσα

54΄ ΓΚΟΛ: Ο Ρουσιάς φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.  Με κεφαλιά ο Κύπριος επιθετικός στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια.

Του έβαλε τις ΦΩΝΕΣ και μετά… «ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ»

47΄ Σουτ Βάλμπορτ μαζεύει ο Βοζίνια.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου

45΄ Τέλος ημιχρόνου

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Τόρες… ΣΕΡΒΙΡΕ ο Μαέ ΕΚΤΕΛΕΣΕ και 0-1

35΄ ΓΚΟΛ: Ο Μαέ ανοίγει το σκορ. Ο Τόρες σεντράρει και με προβολή ο Μαέ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα των γηπεδούχων.

19΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ Γεωργίου η μπάλα ψηλά άουτ.

18΄ Κίτρινη κάρτα στον Σιντιμπέ.

17΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ Γεωργίου η μπάλα άουτ πάνω από τα δοκάρια.

11΄ Προβολή Χολτ απεκρούει σε κόρνερ ο Βοζίνια.

3΄ Λάθος διώξιμο Βοζίνια, η μπάλα στον Ρουσιά κάνει το σουτ κοντράρει σε αμυντικό της ΑΕΛ και καταλήγει στα χέρια του πορτιέρο των γαλαζοκιτρίνων.

1΄ Έναρξη αγώνα με τον Ερμή στη σέντρα.

Φωτογραφίες από το ζέσταμα της ΑΕΛ:

Με την ΠΡΩΤΗ στη… «ΦΩΤΙΑ»

Η αρχική ενδεκάδα Σατσιά κόντρα στην ΑΕΛ

Η αρχική ενδεκάδα Κέρκεζ κόντρα στον Ερμή (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Live αγώνα

Συνέχεια στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας με την αναμέτρηση που ξεκινάει η ώρα 18:00 στο «Αμμόχωστος» μεταξύ του Ερμή και της ΑΕΛ.

Ο Ερμής είναι στη 12η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ στην 3η θέση με 41 βαθμούς.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ερμής: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα, Ρουσιάς, Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Βάλπορτ, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Ντίας, Γκόμες, Γκάταριτς, Γεωργίου

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Αντωνίου, Σάντος, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς, Ντανίλο, Γεωργίου, Τόρες, Μαέ.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγεβιτς, Έουλερ, Δ.Αβραάμ, Κυριάκου, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς, Μελαναρκίτης, Μπουνόζα

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής ‘Ομηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης