Ματσάρα στο Μπέργκαμο ανάμεσα σε Αταλάντα και Λάτσιο! (video – όλη η δράση)

Μετά από έναν τρομερό αγώνα που άφησε… χορτάτους τους θεατές που τον παρακολούθησαν, Αταλάντα και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στην αποψινή αναμέτρηση του Μπέργκαμο και «χτύπησαν» δύο φορές με κεφαλιές στα πρώτα 22 λεπτά, με τον Ματία Καλδάρα (19′) και τον Γιόζιπ Ίλισιτς (22′) να τους δίνουν προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο o Σέρβος διεθνής κεντρικός μέσος των Ρωμαίων, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, απάντησε με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά (27′ – 35′) για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 2-2.

Στο 50ο λεπτό ο Αλεχάνδρε Γκόμες κέρδισε πέναλτι από τον Μπάστος και ο Ίλισιτς σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα (3-2), για να ισοφαρίσει ξανά όμως και να διαμορφώσει το τελικό 3-3 η εξαιρετική στα εκτός έδρας παιχνίδια την φετινή σεζόν Λάτσιο, στο 79ο λεπτό, με «δράστη» τον Λουίς Αλμπέρτο, μετά από μπαλιά του Φελίπε Καϊσέδο, εδραιώνοντας τον σύλλογο του στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 33 πόντους σε 16 αγώνες.