Σπουδαίο διπλό για Λάρισα στους «Ζωσιμάδες» και προβάδισμα πρόκρισης! (videos)

Ο τρομερός Πέδρο Κόντε σημείωσε το 12ο τέρμα του την φετινή σεζόν για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο με δύο γκολ του νεαρού Γιάννη Μασούρα η ΑΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα που νικάει φέτος στους «Ζωσιμάδες» (2-1)!

ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΛ βρίσκονται στα μισά του βαθμολογικού πίνακα της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά χωρίς ουσιαστικές ελπίδες να μπουν στην πρώτη πεντάδα, με τον θεσμό του Κυπέλλου και την… κλήρωση των προημιτελικών όμως να τους δίνει μια καλή ευκαιρία να διακριθούν στη δεύτερη διασυλλογική διοργάνωση της Ελλάδας, φτάνοντας (τουλάχιστον) έως τα ημιτελικά.

Με τη δύναμη της έδρας του, ο αήττητος στους «Ζωσιμάδες» (μέχρι την αποψινή αναμέτρηση) την φετινή σεζόν ΠΑΣ Γιάννινα είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο 15λεπτο και άνοιξε τελικά το σκορ στο 13′, με το 12ο γκολ του «καυτού» Πέδρο Κόντε στις εγχώριες διοργανώσεις κι αφού πρώτα ο Ισπανός στράικερ είχε φτάσει κοντά στο 1-0 σε δύο περιπτώσεις, με τον Βασίλη Ρέντζα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή την εξαίρετη προσπάθειά του.

H ΑΕΛ ανασυντάχθηκε μετά το πρώτο τέταρτο, «προειδοποίησε» με ένα μακρινό σουτ του Τάσου Λαγού στο 15′ και ισοφάρισε τελικά χάρη στο πρώτο γκολ στην επαγγελματική καριέρα του 21χρονου μέσου Γιάννη Μασούρα, με αριστερό πλασέ στο 28ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Μιχάλη Μπουκουβάλα.

Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, όμως έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Γιάννης Μασούρας «χτύπησε» ξανά, σκοράροντας από κοντά σε μια φάση την οποία ο Κώστας Περιστερίδης δεν κατάφερε να «καθαρίσει» (η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του έπειτα από κεφαλιά του Θωμά Ναζλίδη).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο ημίωρο του ματς, με την είσοδο του Ιγκόρ Βιντάλ και δύο κεφαλιές του μαχητικού αλλά… μόνου στην επίθεση Πέδρο Κόντε (62′ – 82′) να φεύγουν άουτ, ωστόσο το 2-1 υπέρ των Θεσσαλών παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Κομίνη.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λάρισας στα Ιωάννινα μετά από τον Απρίλιο του 2007 (το 2-0 στα ημιτελικά του Κυπέλλου) και ασφαλώς της δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ παράλληλα για πρώτη φορά φέτος ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε ηττημένος από το γήπεδό του…

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Γαρουφαλιάς (70′ Βιντάλ), Τζημόπουλος, Μανθάτης (77′ Μπετρά), Μπέριος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας, Πέδρο Κόντε

ΑΕΛ (Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς (74′ Γιοβάνοβιτς), Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (71′ Χούμπτσεβ), Μασούρας, Ναζλίδης (88′ Περόνε)

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Τα τρία γκολ της αναμέτρησης:

Επιβεβαιώνει ο ΟΗΕ: Στην Κύπρο την Τρίτη η Ολγκίν - Βλέπει Χριστοδουλίδη και Τατάρ

«Η Προσωπική Απεσταλμένη του Γενικού Γραμματέα για την Κύπρο, Μαρία Άνχελα Ολγκίν, θα πραγματοποιήσει την τρίτη επίσκεψή της στην Κύπρο, στις 7 και θα παραμείνει έως τις 14 Μαΐου», δήλωσε ο εκπρόσωπος του ΓΓ του ΟΗΕ, Στεφάν Ντουζαρίκ κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης Τύπου ξένων ανταποκριτών στην έδρα του διεθνούς οργανισμού, στη Νέα Υόρκη.